Přesně před sto lety 19. 9. 2022 přišly v Československu na svět dvě z největších legend světového sportu. Byli to Dana a Emil Zátopkovi, o nichž málokdo ví, že se narodili ve stejný den. Spolu si rozuměli nejen v atletice, při níž si pár díky olympijským medailím vydobyl světovou slávu, ale i v životě.
Oba byli cílevědomí, houževnatí a vždy si šli tvrdě za svým. I proto byli tak úspěšní. To, že se oba narodili ve stejný den i rok, byla první jiskra v jejich vztahu, který začal psát svůj příběh v roce 1945.
O tři roky později už stáli před oddávajícím v Uherském Hradišti a řekli si své ano. Ve sportu se manželé vzájemně podporovali, hnali se vpřed a osudem byli propojeni i dál.
Stačí si vzpomenout na olympiádu v Helsinkách v roce 1952, kde legendární atlet Emil Zátopek zářil. Postupně opanoval běh na 5 km, 10 km a nakonec se přihlásil i na maraton, který tehdy běžel poprvé. Jeho strategií bylo držet se světového rekordmana Jima Peterse. Zatímco maratonová hvězda odpadla, Zátopek doběhl do cíle jako první, ba co víc, v novém olympijském rekordu. Stejně jako i na tratích na 5 a 10 kilometrů. Na olympiádě v Helsinkách se blýskla i Dana, která vybojovala zlato v hodu oštěpem. Stalo se tak ve stejný den, kdy Emil vyhrál svůj závod na 10 kilometrů. Manželé tudíž mohli oslavit nejen tento den, ale i celý olympijský turnaj bok po boku.
Oba během let nasbírali řadu dalších úspěchů. Dana získala ještě olympijské stříbro na hrách v Římě v roce 1960 a dvakrát opanovala mistrovství Evropy v hodu oštěpem, zatímco Emil měl v běhu tři evropské tituly a jeden bronz. Páru to klapalo také ve vztahu, jedno jim ale chybělo – společné dítě. Podle Zátopkové byla příčina na její straně, což ji celý život velmi mrzelo.
Život atletům do jisté míry zkomplikoval i režim. Zejména když Zátopkova účast ve straně poškodila jeho pověst. Do konce 50. let spolupracoval Zátopek s vojenskou kontrarozvědkou. Od roku 1953 byl členem Komunistické strany Československa a zároveň fungoval jako člověk, kterého komunistický režim, zejména v 50. letech, využíval propagandisticky. V roce 1950 vyšlo v Rudém právu Zátopkovo prohlášení o Miladě Horákové, ve kterém ji označil za zrůdu a přidal svůj podpis. Zátopek spolu se svou ženou později pravost odmítli, avšak učinili tak až po pádu režimu. Na druhou stranu není tajemstvím, že pokud chtěli žít bez perzekucí, museli spolupracovat. Taková už bohužel byla doba. Nakonec se Emil vykoupil i tím, že během Pražského jara v roce 1968 podepsal petici Dva tisíce slov, za což byl ale vyloučen z armády, ve které pracoval. Tehdy mu nepomohl ani fakt, že se jako sportovec se světovými úspěchy přičinil o velmi dobré jméno našeho státu. Vše se změnilo až po listopadové revoluci, kdy byl Zátopek znovu připomínán a opět se stal uznávanou legendou. ¨
Oba se také ve velkém podíleli na výchově budoucích generací sportovců a oba celý život doprovázelo Zátopkovou slavné heslo: Nemůžeš? Tak přidej!
Emil Zátopek zemřel v roce 2000, do sportovního nebe zamířil ve svých 78 letech. Jeho životní láska Dana Zátopková, která obdržela řadu prestižních uznání a vyznamenání, na světě zůstala o devatenáct let déle. Její odchod byl poklidný a za svým milovaným mužem zamířila ve spánku. Manželé Zátopkovi jsou pochováni ve Valašském muzeu v Rožnově pod Radhoštěm.