9. 1. 2023

Na zimní obloze v lednu a únoru 2023 můžeme pozorovat malými dalekohledy, a daleko od měst také na hranici viditelnosti pouhýma očima, kometu C/2022 E3 ZTF poměrně vysoko nad obzorem. Kometa bude nejlépe viditelná od druhé poloviny ledna do první poloviny února, v průběhu noci velmi vysoko nad hlavou a takřka měsíc bude cirkumpolární (vůbec nezapadne za obzor). Nepůjde o žádnou velmi jasnou „vlasatici“, ale mohla by se dostat až na hranici viditelnosti pouhýma očima. V malém triedru rozlišíme i ohon. Kometa byla objevena 2. března 2022, jedná se o dlouhoperiodickou kometu s dobou oběhu asi 50 tisíc let a s bodem odsluní vzdáleným asi 2800 astronomických jednotek. Kometa dosáhne 12. ledna 2023 přísluní ve vzdálenosti 1,11 astronomické jednotky (asi 166 milionů km) a začne být zároveň cirkumpolární, tedy vůbec nebude zapadat pod obzor. O dva a půl týdne později, 1. února 2023, proletí nejblíž vzhledem k Zemi ve vzdálenosti 0,28 astronomické jednotky (asi 42 milionů km). V té době bude prolétat blízko severního světového pólu v souhvězdí Žirafy, nad „Velkým vozem“.

 

LIDEM PO MRTVICI I JEJICH BLÍZKÝM POMŮŽE NOVÁ WEBOVÁ APLIKACE CMP RÁDCE, která  koncentruje rady, tipy a podporu lidem, kterým do života vstoupila CMP, tedy cévní mozková příhoda. CMP RÁDCE vznikl díky spolupráci Moravskoslezského kraje, Ostravské univerzity, VŠB-TUO a Sdružení pro rehabilitaci osob po cévních mozkových příhodách Praha.

„Mrtvice dokáže celým rodinám obrátit život vzhůru nohama. Lidé, které cévní mozková příhoda postihla, se zotavují každý jinak. Ti šťastnější se vrátí do běžného života. Jsou bohužel i pacienti, kteří se už již nikdy neobejdou bez pomoci svého okolí. Právě těm a jejich blízkým, doufám, pomůže CMP RÁDCE. Na tomto webu je koncentrováno vše, co by pečující či pacienti mohli potřebovat. Nejrůznější tipy a rady, kontakty na odlehčovací služby nebo svépomocné skupiny v regionu, odkazy, články, ale i životní příběhy lidí po mrtvici. Lidé si zde tedy mohou nejen vyhledávat užitečné informace, ale mohou zde sdílet své zkušenosti a navzájem podporovat,“ uvedl náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje pro sociální oblast Jiří Navrátil a doplnil, že nový nekomerční web vznikl jako výsledek tříletého projektu Výzkum podpůrných sítí a vývoj informačního systému v neformální péči o osoby po cévních mozkových příhodách.

Projekt řídili zástupci Fakulty sociálních studií Ostravské univerzity, odborným garantem bylo Sdružení pro rehabilitaci osob po cévních mozkových příhodách Praha, které bude web CMP RÁDCE spravovat. Technická stránka projektu a tvorba webu byla na Fakultě elektrotechniky a informatiky VŠB-TUO.

V rámci projektu je Moravskoslezský kraj aplikačním garantem. „Tvůrci obsahu s námi vše konzultovali po sociální stránce, sdíleli jsme s nimi naše zkušenosti z oblasti podpory neformální péče, pomáhali jsme také s administrací projektu. Teď je naším hlavním úkolem postarat se o to, aby se výstupy projektu, tedy zejména webová aplikace, o které tu hovoříme, dostala k těm, kteří ji budou využívat. Informovali jsme o ní Sdružení praktických lékařů, obecní úřady a jejich sociální úseky, krajské úřady v rámci celé republiky, ale i Ministerstvo práce a sociálních věcí,“ řekl náměstek hejtmana kraje Jiří Navrátil s tím, že další odborné články a informace jsou na stránkách Ostravské univerzity.

 

Přes šest set dětí se narodilo v roce 2022 v porodnici v Novém Jičíně. V uplynulých dvanácti měsících matrikáři napsali novojičínskou porodnici do kolonky “místo narození” v 608 případech. Přesně tolik dětí zde přišlo na svět z celkového počtu 606 porodů, ve dvou případech se narodila dvojčata. Statistiky mírně ovládla děvčata, která v pomyslném souboji pohlaví chlapce předčila v poměru 311:297. Holčičkám rodiče nejčastěji dávala jména Natálie, Sofie a Adéla. U kluků vévodil Jakub, Adam a pak David. Mamince z Nového Jičína se narodila v neděli 1. ledna v čase 7:42 holčička, která dostala jméno Márie-Elena.

Nemocnice v uplynulých letech investovala do modernizace interiéru i nového vybavení porodnice, od loňského roku mají zdejší odborníci k dispozici unikátní přístroj určený k prověření zdravotního stavu novorozenců ze vzorku krve. Nejen pro budoucí rodičky je určen zábavně-poučný seriál “Bacha rodím!”, který divákům na YouTube a na Facebooku novojičínské nemocnice přibližuje na reálném příběhu rodičky atmosféru v novojičínské porodnici.

 

To top