30. 7. 2018

 

Úřad práce v červnu na Novojičínsku zaznamenal víc volných pracovních míst než uchazečů o práci. V okrese by tak mohli teoreticky pracovat úplně všichni. Průběžně se zlepšují i čísla v celém kraji. nezaměstnanost klesla na 2,7 procenta. Na 2 941 lidí bez práce zde připadá 3 180 volných pracovních míst, na jedno místo je evidováno 0,92 žádosti o práci. Celorepublikový průměr v červnu v ČR dosáhl hodnoty 2,9 procenta lidí bez práce. Zaměstnání hledalo 223 786 uchazečů. Přibylo i volných pracovních pozic, zaměstnavatelé jich v dubnu nabídli 301 516.

V krajském měřítku V tomto měsíci celkový počet uchazečů o zaměstnání poklesl o 2,8 procenta na 4,7 procenta tedy 40 787, počet hlášených volných pracovních míst vzrostl o 3,2 procenta na 17 386. Pro kraj tyto výsledky znamenají nejlepší čísla za posledních 21 let.

Kopřivnicko eviduje k 30. červnu 900 žadatelů o práci, míra nezaměstnanosti klesla o jednu desetinu na 3,08 %. Nově se na pracovním úřadu zaregistrovalo 137 lidí. V registru je 1128 pracovních míst.

 

Celkem 500 starých kol už se vybralo v Kopřivnici při akci Kola pro Afriku u příležitosti Dne Země. Tento projekt se u nás ujal, a již není třeba čekat na konkrétní den jednou v roce. Od 1. července je zřízeno sběrné místo i v Kopřivnici. Kola pro Afriku můžete odevzdat na sběrném dvoře na ulici Panské. Kola mohou být v jakékoliv stavu, protože před převozem se servisují či využívají na náhradní díly. Během uplynulých let se díky tomuto projektu do Afriky dostalo již několik tisíc kol, která lidé v Česku vyřadili jako nepotřebná. I staré, nepoužívané bicykly mohou v Africe najít uplatnění. Darovaná jízdní kola pomáhají dětem dostat se do škol, vzdálených i desítky kilometrů. Kola stejně jako ostatní odpady je možné předávat ve sběrném dvoře v pracovní dny od 8 do 18 hodin a v sobotu v prodloužené letní otevírací době od 8 do 16 hodin.

 

Čím dál více problémů zaznamenávají města i spotřebitelské organizace s podomními prodejci. Ti se soustředí na starší lidi a výsledkem jejich návštěv bývají podvedení zákazníci. Ani přímé zákazy domovního prodeje nepomáhají zabránit obchodníkům nabízejícím po bytech převážně služby dodavatelů elektrické energie. Ti se totiž vydávají za poradce a zákazu se tak chtějí vyhnout. Dotyční tuto ‚činnost‘ provádějí na živnost, ale zpravidla pod nějakou větší společností. Problémem jsou hlavně zprostředkovatelské smlouvy, které zákazníkům nabízí. Tím, že říkají, že nejsou prodejci, ale poradci, že nenabízí přímo smlouvu, ale nechávají lidi podepsat zprostředkovatelskou smlouvu a hlavně plnou moc, se vyhýbají zákonu, který umožňuje odstoupit od smlouvy, která není sepsána přímo na provozovně. S plnou mocí ji totiž na ‚provozovně‘ budoucího dodavatele elektřiny podepíší a lidé mají smůlu. Nejčastěji se vábí na dodávky elektřiny. SOS nabízí v podobných případech podvedeným lidem bezplatnou právní pomoc.

 

To top