30. 12. 2019

Neseď doma a přijď sportovat! Výzva radnice obyvatelům Kopřivnice neznamená ani v letošním roce neznamená nic jiného, než že se na konci roku zdarma otevřou tři místní sportoviště. V úterý 31. prosince si mohou lidé přijít zaplavat v době od 8 do 12 hodin, ve středu 1. ledna pak od 14 do 19 hodin. „Plavci budou po oba dny potřebovat pouze stokorunu na vratnou zálohu za čip do šatny,“ upozornil na důležitou skutečnost referent pro sport Břetislav Orlík. Bruslit se bude na Silvestra od 10:30 do 11:45 hodin, na Nový rok pak od 15 do 16:15 hodin. Všichni jste srdečně zváni, tak neseďte doma a přijďte sportovat.

 

Jak se slaví silvestr ve světě, včetně nejpodivnějších zvyků a tradic

V různých krajích panují různé mravy, a to se týká i novoročních oslav, zvyklostí a pověr. Rozdílnosti sahají i tak daleko, že ne všude vítají nový rok ve stejnou dobu. Nejde jen o několikahodinový posun v časových pásmech, výjimkou nejsou ani měsíce.

Delší posun platí zejména v zemích, v nichž se sleduje tradiční lunární kalendář. V občanských záležitostech všude platí, že nový rok se počítá od 1. ledna, ale mnohé tradice se opírají o pohyb Měsíce. To se týká například muslimských zemí.

V Íránu slaví tamní Peršané Nový rok 21. března. Několik týdnů před tím vysévají lidé obilná zrna do mělkých květináčů tak, aby s příchodem Nového roku vzešlo zelené osení, symbol nového života.

 

V Číně a Vietnamu

Podle lunárního kalendáře se řídí oslavy Nového roku také v Číně nebo ve Vietnamu. Konkrétní dny se liší, ale rozpětí je od poslední lednové dekády do závěru února a stanoví se podle fází Měsíce.

V obou zemích i v národních společenstvích v zahraničí se příchod nového roku slaví velmi intenzívně.

Nejviditelnějším, respektive nejvíce slyšitelným projevem oslav jsou petardy, jejichž výbuchy mají odehnat zlé duchy. Svazky petard visí na zárubních dveří a všude kolem obydlí, kde je lze zavěsit. Jejich rachot je o novoročních svátcích opravdu ohlušující. Dalším průvodním jevem oslav, zejména v Číně, jsou lampiony v pouličních procesích.

V některých částech Vietnamu platí, že to, zda rok bude příjemný a úspěšný, ovlivní první návštěvník, který o novoročním ránu vstoupí do obydlí. Proto se mnohde lidé již dopředu domlouvají s přáteli a příbuznými a prvního návštěvníka netrpělivě vyhlížejí.

Oslavy příchodu nového roku trvají od úplňku do úplňku, celkem tedy 15 dní. Každý den má svůj význam a charakter.

Jeden je věnován předkům, jiný přátelům a příbuzným, další den se naopak na návštěvy chodit nesmí, neboť to nosí smůlu, zvláštní den je vyhrazen snachám a zeťům, aby vyjádřili úctu svým tchyním a tchánům.

V patnáctidenních oslavách se najde místo pro každého. Druhý den nového roku si zvlášť užijí psi. Lidé jsou k nim laskaví a podstrojují jim, neboť Číňané věří, že tento den je dnem zrození všech psů.

Vzhledem k tomu, že čínská kultura je velmi ceremoniální a postavená na tradicích, mají novoroční oslavy spoustu dalších pravidel a zvyklostí: nemyjí se vlasy, neboť to spláchne štěstí. Neužívají se nůžky, neboť ty mohou štěstí přestřihnout. Dveře i okna musejí být v noci na Nový rok otevřená, aby ten starý mohl odejít.

Jsou i pravidla, která se velmi zjednodušeně dají shrnout do u nás známého „Jak na Nový rok, tak po celý rok”: do konce roku se musí splatit všechny dluhy a na Nový rok si člověk nepůjčuje peníze ani nic jiného a nepůjčuje nic ani jiným.

Nemluví se neslušně, člověk musí zapudit špatné myšlenky a dělat jen dobro. Děti se netrestají ani za provedené lumpárny, neboť dítě, které pláče na Nový rok, pak pláče celý rok.

O tom špatném, co se v uplynulém roce přihodilo, se nemluví, aby to nepřeskočilo do letoška. I kdyby měl člověk smrt na jazyku, oblékne se na Nový rok slavnostně, vstane z postele, aby alespoň nejvzácnější hosty důstojně přivítal.

 

Oslavy a tradice v Evropě či USA

Například ve Skotsku první návštěvník na Nový rok předznamenává celý rok. V některých oblastech této země se pak stále drží tradice koulení ohnivého sudu. Sud se naplní dehtem, zapálí a v plamenech zmizí starý rok.

V Řecku je symbolem Nového roku sv. Vasil, světec známý svou laskavostí a dobrotou. Děti nechávají u krbu nebo na jiném viditelném místě své boty a věří, že jim v nich svatý Vasilios nechá dárky.

Kromě prvního návštěvníka může dění v novém roce ovlivnit i řada dalších věcí. Třeba to, co člověk jí. Osvědčené jsou pokrmy ve tvaru kruhu symbolizující cyklus štěstí a úspěchu. U nás, ale i v řadě dalších zemí je to například trdelník.

V některých oblastech USA se jí na Nový rok vepřové s černými fazolemi. Fazole jsou symbolem štěstí a vepř je v mnoha kulturách symbolem prosperity.

Významnou roli hraje i kapusta. Kapustové lupeny symbolizují papírové bankovky, další atribut celoroční prosperity.

 

Nejpodivnější novoroční zvyky

Scházení se na hřbitově, aby lidé byli s mrtvými příbuznými. (Talca, Chile)

Naslouchání zvířatům, zda promluví. Pokud mlčí, přináší to štěstí.

Klepání chlebem na zdi a dveře, aby se zahnali zlí duchové. (Irsko)

Házení nábytku z okna. (Johannesburg, JAR)

Potápět se se stromem do zamrzlého jezera. (Sibiř)

Spouštění vačice nad rozjařený dav lidí. (Severní Karolína, USA)

Bitka se sousedy, aby se vyřešily staré spory. (Peru)

Průvod ulicemi s točícími se ohnivými koulemi nad hlavou. (Skotsko)

Dívat se na starou britskou televizní komedii o osamělé večeři. (Německo)

Obří třídenní vodní bitva s vodou naplněnými balónky a kbelíky. (Thajsko)

 

Nejzábavnější novoroční zvyky

Hromadný polibek na náměstí v Benátkách (Itálie)

Nošení červeného spodního prádla pro štěstí (Španělsko, Itálie, Mexiko)

Obří třídenní vodní bitva s vodou naplněnými balónky a kbelíky (Thajsko)

Házení nábytku z okna (Johannesburg, JAR)

Bitka se sousedy, aby se vyřešily staré spory. (Peru)

Zdroj: Novinky.cz

 

To top