Zájemci, kteří si podali žádost o vydání odpadní nádoby na bioodpad (kompostejner) na odboru životního prostředí u paní Kubalcové (tel. 556 879 781, lucie.kubalcova@koprivnice.cz), budou postupně vyzýváni dopisem k jejich převzetí. V dopise bude mimo jiné informace uveden také doporučený termín pro vyzvednutí kompostejneru. Výdej kompostejnerů bude probíhat od 5.3.2018, na sběrném dvoře spol. SLUMEKO na ul. Panská. Vyzvednutí kompostejnerů je možné provést v provozní době dvora PO-PÁ 8-17 hod, SO 8-12 hod a vždy jen na základě uzavření smlouvy o výpůjčce odpadní nádoby. Je nutné, aby se k podpisu smlouvy dostavila osoba, která žádala o zapůjčení kompostejneru a byla již vyzvána dopisem k jeho převzetí. S ohledem na omezené možnosti příjezdu svozové techniky budou vypůjčitelé povinni vystavovat kompostejner k výsypu na určené místo na svozové trase nákladního automobilu.
Katolická beseda zve na Přednášku Jana Larische o páterovi Kamilu Jarošovi Mučedník z Příbora, Út 27. 2. 2018
Ve středu 28. 2. v kině pokračuje pěvecká soutěž Koprstar, semifinále proběhne od 15.00 – 18.30.
Cyklus s názvem Spisovatelé: jak je znáte i neznáte, pokračuje ve středu 28. 2. v kavárně ve vile. Tentokrát je na řadě spisovatel František Hrubín, od 18 hod.
Knihovna zve 1. března na cestopisnou přednášku Gruzie: Tajemné království ve stínu Kavkazu.
Vědcům, kteří zkoumají genetický vliv na vznik nádorových onemocnění, chybí dobrovolníci ochotní darovat krev. Do výzkumu už se zapojilo 550 zájemců z celé země. Ale aby vědci mohli zjistit, proč u některých lidí propukne rakovina a jakou roli v tom hraje dědičnost, potřebují získat pětkrát víc dobrovolníků. Vědci porovnávají změny v DNA onkologických pacientů s DNA zdravých lidí, kteří onkologické onemocnění neprodělali a ani se nevyskytlo v jejich nejbližší rodině. Jenže takových lidí je velmi málo. Pro výzkum je potřeba krev od 2 500 lidí ve věku nad 60 let, v jejichž rodině se v průběhu tří generací nevyskytlo žádné onkologické onemocnění. Informace o nejbližším odběrovém místě lze získat na bezplatné telefonní lince 800 700 701.
Oprava městských hodin před KTK. Z důvodu havárie přívodního kabelu jsou městské hodiny před Kabelovou TV mimo provoz. Bude nutno provést komplikovanou opravu za využití zemních výkopových prací. V zimním období platí technologické omezení pro pokládání nového kabelu při nízkých teplotách, z tohoto důvodu bude oprava odložena až po odeznění vlny stávajících silných mrazů na první polovinu měsíce března.
Frenštátem před pěti lety otřásla exploze paneláku. Výbuch nahromaděného plynu zdemoloval jeden ze vchodů řadového panelového domu a neštěstí si vyžádalo šest obětí. Sedmá zemřela po několika měsících na následky zranění. Mezi mrtvými byly malé děti. Tehdejší nájemník sedmapadesátiletý Antonín Blažek měl pověst podivína. Kvůli dluhům přišel o byt a měl se vystěhovat. Sousedům vyhrožoval, že když musí pryč on, půjdou také. V noci na 17. února 2013 znemožnil odemčení hlavního vchodu, doma pustil plyn a odmontoval ventil u hlavního uzávěru v domě. Pak došlo k obrovské explozi. Pozdější pohřby obětí, hlavně dětí, patří k tomu nejhoršímu, co město zažilo. Mezi těmi, kdo tragédii nepřežili, byl i pachatel a proto policie případ odložila. Mnoho lidí a firem posílalo peníze. Na speciálním účtu se sešlo téměř 22 milionů korun a díky této sumě mohli všichni zůstat ve městě a bydlí v nových domcích. Místo neštěstí je dnes prázdné. Není tady žádný památník. Část řadového paneláku nahradily stromy.
Ostravská potravinová banka se chystá v Moravskoslezském kraji umístit dvě nové veřejné lednice. Ty by měly doplnit první ostravskou lednici, která funguje na sídlišti Fifejdy od léta. A pomáhá ženám z nedalekého azylového centra anebo třeba seniorům. Lednice. Ledničku pravidelně doplňují zaměstnanci ostravské potravinové banky. Jídlo do ní nosí také lidé z okolí, největší využití měla v létě, když lidí odjížděli na dovolenou. Druhá lednice by se měla objevit na hlučínském vlakovém nádraží a na jejím otevření by se měla podílet také tamní charita a město. Třetí lednici chce potravinová banka umístit na Třinecku ve spolupráci se Slezskou diakonií. Od nového roku musí obchodní řetězce s prodejní plochu nad 400 metrů čtverečních povinně dávat neprodejné jídlo charitám. O zásoby v lednici tak nouze není a třeba koncem loňského roku tam lidé z potravinové banky našli i dvousetkorunovou bankovku.
Dva nové ultrazvukové přístroje a přenosný EKG záznamník, jednotku pro spiroergometrická vyšetření a přístroj k vyšetřování evokovaných potenciálů mají nyní k dispozici všichni dětští pacienti Nemocnice Nový Jičín. Nemocnice investovala významně do obnovy a rozšíření přístrojového vybavení, a to celkovou částkou 4 miliony korun. Nová zařízení poslouží jak hospitalizovaným, tak především ambulantním pacientům z řad dětí a mládeže.
V Žerotínském zámku proběhly závěrečné myslivecké zkoušky uchazečů o lovecký lístek. Adepti museli projít sedmi předměty. Prokazovali své znalosti například v zoologii nebo právních předpisech. Zkoušky z myslivosti se konají jednou ročně a jsou podmínkou toho, aby zájemce získal lovecký lístek. Jedině pak může vykonávat právo myslivosti na území České republiky. U okresního mysliveckého svazu v Novém Jičíně je teď skládalo 25 uchazečů, mezi nimi 7 žen. Zkoušku skládají ze sedmi předmětů, namátkově jsou to právní předpisy, kynologie, zoologie, péče o zvěř, střelectví. Uchazeči o lovecký lístek musí být starší 15ti let. Ke zkouškám se mohou přihlásit po roční praxi a tříměsíčním přípravném kurzu.
Bez patřičného vzdělání myslivec nemůže do honitby. Musí složit všechny zkoušky, mít zbrojní průkaz a no a pak je to hlavně o péči o zvěři. Lov samotný to je jen to vyvrcholení té jeho práce. Novojičínská myslivecká organizace má téměř 800 členů. Spravuje honitby v lokalitách pěti měst bývalého okresu, tedy Nový Jičín, Bílovec, Odry, Kopřivnice a Frenštát pod Radhoštěm. Pro veřejnost pořádá chovatelské přehlídky a kynologické akce pro děti soutěž Zlatá srnčí trofej.
Mikrogranty MAS Lašsko vyhlašuje 4. ročník programu Mikrogranty MAS Lašsko, z. s. na podporu projektů, které svým naplněním podporují kulturní a tradiční život v obcích, lokální producenty a produkty, ochranu přírody, spolupráci a rozvoj území. Celkem MAS Lašsko rozdá 20 000 Kč, maximální dotace na jeden projekt je 4 000 Kč. Příjem žádostí probíhá od 1. 2. 2018 do 31. 3. 2018.