Už tuto sobotu se v Beskydech rozběhne sezona pivní stezky. Jde o turisticky atraktivní trasu, která propojuje malé i velké pivovary, historické i nedávno otevřené várnice už od roku 2017. Vše je přitom provázáno tak, aby se návštěvníci dostali do hor, k historickým místům a lokálním zajímavostem Beskyd. Letos se do zahájení sezony Beskydské pivní stezky poprvé zapojí speciálním programem a nabídkou deset pivovarů. Od loňska už mají v součtu zhruba 700 kilometrů. Beskydské pivovary a pivovárky produkují okolo 100 druhů piva a v mnoha ohledech jsou inovátory – například v kombinování bylinných limonád s pivem nebo v pojmenování piv a pivních speciálů. Třeba Minipivovar Kohutka ve Vyšních Lhotách nabízí Ciompovu 11° se jménem po místním štamgastovi, který se podílel i na tvorbě receptury piva. Pivovar Koníček ve Vojkovicích pro změnu vybudoval pivní sklípek ve stylu sklípků z jihu Moravy.
V Pivovaru Ogar v Kunčicích pod Ondřejníkem vaří pivo i paní podsládková Iva, jednak se objevuje škála piv pro dámy. Z pomyslné soutěže piv pro ženské mlsné jazýčky zatím nejlépe vycházejí višňová nebo třešňová piva a také čokoládová nebo medovo-ořechová. Tyto speciality nabízí třeba pivovárky Koníček ve Vojkovicích nebo Morava ve Frýdku-Místku.
Největší Pivovar Radegast si na startovací sobotu 22. dubna připravil v Nošovicích rozšířenou degustaci i Volbu sládků – ochutnávku speciálů uvařených v jeho sesterských pivovarech. Více než 300 let starý Rožnovský pivovar, který je také součástí Beskydské pivní stezky a více než důstojně na ní reprezentuje Valašsko, letos otevírá historická pivovarská humna z doby Rakousko-Uherska se zajímavými artefakty z dané doby. Návštěvníci se tu potkají i s Rothschildem.
Beskydská pivní stezka ani zdaleka není jen o putování od pivovaru k pivovaru. Na trasách jsou vždy zajímavá místa. Turisté mohou na pivní stezku vyrazit podle svých preferencí a kondice, pěšky i na kole, k dispozici jsou totiž i chutná místní nealkoholická piva, případně možnost ubytování. Náročnost cest je různá – od jednotlivých kilometrů až po desítky kilometrů.
DIVADLO: KOPŘIVA 2023 – Čtvrtek 20. 4. 2023 – Sobota 22. 4. 2023: Katolická beseda v Kopřivnici z. s. pořádá již 37. ročník přehlídky netradičního divadla. Tentokráte celá přehlídka probíhá vKopřivnici: Katolický dům vKopřivnici, Kulturní dům Kopřivnice, Muzeum nákladních automobil Tatra, Kostel sv. Bartoloměje vKopřivnici.
KOPŘIVA byla založena v roce 1987 Klubem mladých při ZK ROH TATRA Kopřivnice. Od roku 1995 jsou na Kopřivu zvána zahraniční divadla, zpočátku jen slovenská, později polská. Představili se zde však i umělci z Ruska a Japonska.
Dvoudenní přehlídka netradičních (alternativních, experimentálních) divadel je nesoutěžní, přesto se na ní od prvního ročníku udělují ceny. O dvou z nich, za tvůrčí přínos a za herecký výkon, rozhoduje porota složená z divadelních teoretiků a dramaturgů, o třetí hlasují diváci. Od roku 1990 je hlavní programová nabídka Kopřivy rozšířena o doprovodné programy: koncerty a výstavy fotografií. KOPŘIVA je jedním z nejstarších divadelních festivalů v ČR. Mapuje autorské divadlo a představuje nejrůznější směry netradičního divadla – činoherní, taneční, loutková a plenérová představení, divadlo neslyšících či představení jednoho herce. Za 28 let své existence si svou pestrou nabídkou vybudovala významnou pozici v divadelním světě a je zdrojem inspirace pro dramaturgy kulturních zařízení Moravskoslezského kraje.
Vletošním roce mezi porotci uvidíme Jana Hanáka, Vladislava Kracíka, Kateřinu Menclerovou, Vladimíra Fekara.
Podrobný program Kopřivy naleznete na http://koprivafest.cz/
PÁTEK 21. 4. 13.30 Katolický dům v Kopřivnici -Pavel Šmíd Teátr: Větrná pohádka
PÁTEK 21. 4. 16.30 Katolický dům v Kopřivnici Teatr Druga Strefa, PL: Škytavka
PÁTEK 21. 4. 18.45 Kulturní dům Kopřivnice Velký sál HaDivadlo, Brno: Naši
PÁTEK 21. 4. 20.15 Katolický dům Kopřivnice Vstup volný. Pokustone, Hukvaldy: KONCERT
PÁTEK 21. 4. 21.15 Katolický dům Kopřivnice Divadlo Kontra, SK: Lebka z Connemary
SOBOTA 22. 4. 10.00 Muzeum nákladních automobilů Tatra -Pavel Šmíd Teátr: Pohádka z budíku
SOBOTA 22. 4. 14.30 Kulturní dům Kopřivnice Malý sál Fčil a Tu, Nový Jičín: Muzikál o Koblížkovi – Koncert není vhodný pro děti.
SOBOTA 22. 4. 16.30 Katolický dům Kopřivnice Pierrot: Tereza
SOBOTA 22. 4. 18.45 Kulturní dům Kopřivnice Velký sál Leszek Mądzik, PL: Dialog
SOBOTA 22. 4. 20.45 Katolický dům Kopřivnice Pavol Seriš, Brno: DADA Revue
SOBOTA 22. 4.: PŘEDNÁŠKA: Co si oblékal pračlověk, Příbor. Pořad přibližující archaické zaniklé rukodělné technologie. Profesionální pračlověk Jan Tonda Pulpán a pracovníci CETRAT Příbor představí technologie spjaté s každodenním životem a především s odíváním v pravěku. Centrum tradičních technologií 9:00,
SOBOTA 22. 4.: Kopřivnický Gastro Festival, od 10:00 hodin. Festival dobrého jídla, pití a hudby. Můžete se těšit na minipivovary, burgery, hotdogy, donuty, rumový stánek atd.Součástí programu bude 1. chilli soutěž v Kopřivnici. Areál Vily Machů
SOBOTA 22. 4.: PRO DĚTI: Pohádkový les 2023 Štramberk. Oblíbená vycházková akce pro rodiny s dětmi u příležitosti oslav mezinárodního svátku Den Země.
Žlutý okruh – cca 2,5 km kolem rozhledny Bílá hora a Váňova kamene.
Červený okruh – raráškovy úkoly pro malé děti a děti s handicapem, ekovýzva.
V cíli odměna. Bude připraven oheň k opékání, něco na opečení s sebou!
Kamenárka 12:30 – 16:00.
SOBOTA 22. 4.: 130. výročí založení knihovny Příbor s Halinou Pawlowskou.
14:00 hod. Pohádky a Maléhry – divadlo pro děti
15:00 hod. vyhodnocení soutěže Lovci perel
15:00 – 17:00 hod. historický knihtisk, scriptorium, mincovna, balonkový klaun, občerstvení
17:00 hod. Halina Pawlowská – Manuál zralé ženy
Městská knihovna od14:00 hodin. Vstup je volný.