Kabelová televize Kopřivnice informuje, že v souvislosti s přechodem některých televizních programů z SD rozlišení do HD rozlišení nebude tyto programy možné sledovat na starších typech televizorů, které neumí přijímat HD vysílání a nejstarších typech SET-TOP-BOXů, které byly také určeny jen pro SD programy.
Přechod programů na HD vysílání bude postupný proces trvající delší dobu a dotkne se všech programových nabídek. Pokud máte televizor nebo SET-TOP-BOX, který neumí zpracovat HD vysílání, tak programy, které budou přepnuté do HD rozlišení, na obrazovce Vašeho televizoru neuvidíte.
Tato změna se v současnosti týká programu Travel Channel, který od 1. července šíříme jen v HD rozlišení. V rámci Rozšířené nabídky pak bude následovat program FilmBox a na podzim letošního roku budou programy skupiny HBO. Ukončení SD vysílání a přechod na HD rozlišení je rozhodnutí ze strany televizních stanic, které KTK nemůže nijak ovlivnit.
Novinkou v muzeu Oldtimer je od 1. července jediný dochovaný exemplář automobilu WINDHOFF z roku 1902. První zmínka o automobilu Windhoff je z časopisu Mladý svět č.48/1968, kde je uveden na seznamu tehdy nejcennějších historických vozidel u nás. V roce 1902 vyrobeny jen dva a to jako zkušební stroje na testování chladičů a jako reklama spol. Hans Windhoff Berlín –Schöneberg v roce 1902 ve spolupráci s f. Arthur Haendler, Berlín, která dodala motor o objemu 908 ccm a podvozek a karosárnou Schebera Berlin SW 48. V roce 1903 byl dodán do Rakouska-Uherska Theodoru Khonovi. Mezi válkami se vůz nacházel v majetku pana Pospíšila – zámečníka z Olomouce, který auto používal ještě krátce po válce. V roce 1973 bylo auto uloženo do depozitu a v roce 2015 byla zahájena renovace, která byla dokončena v roce 2018 za velké pomoci přátel a odborníků na řemesla. Vůz získal prestižní ocenění za nejlepší renovaci v roce 2019 od VCC Ostrava. Dnes je na světě jen jeden kus, a ten si můžete prohlédnout v muzeu Oldtimer v Kopřivnici.
Poprvé se u nás letos o prázdninách bude konat interpretační soutěž pro mladé hudebníky od 6 do 35 let. Organizátorem je zuš z.b. První ročník této soutěže u nás je připraven ve spolupráci s paní Soyung Yu, která se společností CMS Vienna připravuje každoročně v Rakousku hudební mezinárodní soutěž MusikTalente 2019.
Vloni ve vídenské porotě zasedl i Josef Pukovec, VioloncellistaTomáš Socha a houslistka Markéta Eliášová, učitelé ze zuš zb. Interpretační soutěž důstojným způsobem připomene 50.leté jubileum školy. Jsou vyhlášeny 4 věkové kategorie: 6-12let, 12-16let,16-26let a nově kategorie 26-35let, pro smyčcové nástroje, dřevěné dechové nástroje, klavír, zpěv, komorní soubory a nově i kytara. Soutěže se můžou účastnit žáci a studenti ZUŠ, konzervatoří a Vysokých škol. Ti nejlepší interpreti-žáci a studenti budou přizváni v roce 2020 do Vídně na soutěž MusikTalente 2020. Uzávěrka přihlášek je 27. 7. 2019.
Lašské muzeum připravilo na prázdniny novou expozici obrázků s dinosaury. Muzeum totiž plánuje nový výstavní cyklus, kde se chce věnovat malířům, kteří navazují na Zdeňka Buriana a jeho pravěkou tematiku. Dinosauři malířky a ilustrátorky Barbory Kyškové, které jsou jako první k vidění, mohou návštěvníkům připadat poněkud nezvyklí. První odlišnost spočívá v tom, jak Kyšková na pravěké tvory nahlíží. Druhou odlišností je zvolená technika, perokresba a především barevná kombinace křídy a akvarelu na barevném papíře. Veřejnost má možnost na této výstavě vidět některá díla vůbec poprvé. Tvorba Kyškové je originální, přesto, že Burian byl inspirací, má zcela svůj osobitý pohled na prehistorii. Práce vznikaly v první půli 90. let, kdy autorka pracovala na dvou knihách Ing. Jaroslava Mareše, popularizující vědu o dinosaurech. Kyšková se svým náhledem na pravěké tvory hlásí k tzv. dinosauří renesanci, myšlenkovému proudu, který se od 80. let 20. století stává v paleontologii nesmírně populární. Výstava potrvá do 4. srpna 2019.
Technotrasa je bohatější, nabízí 30 atraktivit. Technotrasa představuje průmyslové dědictví Moravskoslezského kraje neotřele, se zážitkem. Se začátkem hlavní letní sezóny nabízí návštěvníkům regionu bohatší program, nově spojuje přes 30 technických zajímavostí.
Projekt Technotrasy s původně dvanácti technickými památkami vznikl v roce 2012, před dvěma lety přešel pod krajskou destinační společnost Moravian-Silesian Tourism, která na aktivity navázala a dále je rozpracovala do současné podoby. „Stále platí, že Technotrasa je především o autentických zážitcích na unikátních místech. Hlavní roli tak hraje návštěvník, který je vtažen do děje a zažívá reálné situace všemi smysly. Zaposlouchá se do příběhů významných průmyslnických rodin a jejich firem, které kraj proslavily za hranicemi, v rámci prohlídek jej provází lidé nejpovolanější, například mlynář, vojenský technik či bývalý horník, anebo zjistí, jak chutná svačinka horníků či káva v lomu.
Kromě tradičních turistických tahounů jakými jsou například ostravský Důl Michal a Dolní Vítkovice s Landek Parkem se k Technotrase připojily i méně okoukané lokality, vodní mlýn Wesselsky a mlýn v Bartošovicích ukážou mlynářské řemeslo v praxi, v Krnovské synagoze se návštěvníci zaposlouchají do příběhů krnovských průmyslníků a pěchotní srub Na Trati v Bohumíně přivítá nadšence válečné historie. Některá místa uvidí výletníci úplně poprvé, to je případ vápencového lomu Kotouč ve Štramberku, který si návštěvníci budou moci prohlédnout za plného pracovního provozu. Zajímavé budou určitě i nové interaktivní expozice v rýmařovské textilce Hedva Český Brokát.
Vybraná místa Technotrasy budou i letos hostit tradiční letní akci Fajne léto. Celkem 7krát si lidé užijí atraktivní program s ukázkami tradičních řemesel, soutěžemi pro děti, hudbou a regionálním jídlem. „Všechny zveme 13. července na první Fajne léto na Osoblažské úzkokolejce. Historickým parním vláčkem se projedete z Osoblahy do Slezských Rudoltic a užijete si příjemnou a pohodovou sobotu. Určitě doporučuji zapojit se do motivačního programu. Za razítka získaná na jednotlivých místech Technotrasy mohou lidé získat zajímavé suvenýry, například trička, plechové hrníčky nebo tašky,“ řekl náměstek hejtmana kraje Jan Krkoška a doplnil, že se Fajne léto bude konat i v Kosárně v Karlovicích, ve Vagonářském muzeu ve Studénce, v ostravském Železničním muzeu moravskoslezském, v areálu bývalého Dolu Michal v Ostravě, ale také v letošní novince Technotrasy ve vodním mlýně Wesselsky v Loučkách u Oder. Fajne léto se letos uzavře 28. září na svatého Václava v Dolních Vítkovicích v Ostravě.
Kompletní nabídku Technotrasy lze najít na nově spuštěných webových stránkách. Zde je také možné rezervovat si termíny na komentované prohlídky. Kromě webu jsou k dispozici také trhací mapy s programem Technotrasy a zaznačením jednotlivých technických památek v kraji.