12. 8. 2015

 

Už jste navštívili Sdílko – projektové kontejnery v centru Kopřivnice? Sdílko je testovací projekt. Která expozice se Vám líbila nebo na kterou se ještě těšíte? Jaký pohled máte na celý projekt? Napište nám Váš názor v krátkém dotazníku.

 

 

Středa 12. srpna 2015 – pátek 14. srpna 2015, neděle 16. srpna 2015: LETNÍ KINO NA KOPŘIVNICKÉM KOUPALIŠTI. Vstupné 50 Kč. Prodej vstupenek v den akce na místě. Vstupenky není možné zakoupit předem.

Středa 12. 8. – JAK JSME HRÁLI ČÁRU

Čtvrtek 13. 8. – SEDMERO KRKAVCŮ

Pátek 14. 8. – ŽIVOT JE ŽIVOT

Neděle 16. 8. – PADESÁT ODSTÍNŮ ŠEDI

 

 

Firma DHL v Mošnově hledá studenty pro dlouhodobou brigádu na pozici SKLADOVÝ OPERÁTOR v MOŠNOVĚ.

Práce je vhodná především pro studenty vysokých škol. Jedná se o dlouhodobou spolupráci, ne pouze prázdniny.

 

 

Kvůli vysokým teplotám omezil Městský úřad v Kopřivnici provoz. Ve dnech 10. až 14. srpna je sice pro veřejnost otevřen již o hodinu dříve, ale většina úředníků své kanceláře opouští už v poledne. Vedení úřadu tím reaguje na skutečnost, že v budově není možné zajistit vhodné mikroklimatické podmínky zaměstnancům a klientům. Vlivem veder navíc kolabuje technika. Důvodem pro omezení provozní doby úřadu je především legislativní povinnost zaměstnavatele zajistit bezpečnost a ochranu zdraví zaměstnanců. Podle nařízení vlády č. 361/2007, které stanovuje podmínky ochrany zdraví při práci, nemá teplota pro kancelářské administrativní práce na nevenkovním větraném pracovišti přesáhnout 27 stupňů. Jelikož naprostá většina správní budovy kopřivnické radnice není klimatizovaná, ukazoval teploměr v některých kancelářích více než 30 stupňů. V několika případech se rtuť vyšplhala dokonce na 34 stupňů. Vysoké teploty vadí nejen úředníkům, ale také klientům: „Stížnosti na horko na chodbách i kancelářích se objevily v průzkumu spokojenosti už dávno předtím, než aktuální vedra propukla. Minulý týden zde dokonce jeden klient zkolaboval. Odpolední návštěvnost výrazně poklesla, a proto jsme se rozhodli otevřít raději o hodinu dříve a pracovní dobu zkrátit. Nejsme jediný úřad, který k tomuto kroku přistoupil. Opatření potrvá celý tento týden a dále bude odvislé od vývoje a předpovědi počasí,“ uvedl tajemník městského úřadu Miroslav Halatin. Dlouhotrvající vedra vyvolávají rovněž problémy s technikou: „Vlivem nepříznivých mikroklimatických podmínek přestala fungovat například klimatizace v místnosti, kde jsou uloženy počítačové servery. Ty nyní chladí náhradní přenosná klimatizace, ovšem pokud i ta odejde, museli bychom servery odstavit,“ uvedl tajemník s tím, že na nejnavštěvovanějších odborech zůstávají i po 12. hodině kontaktní osoby, s nimiž lze vyřídit nejnutnější záležitosti. Předem objednaní klienti tak mohou úředníky navštívit i mimo zkrácenou provozní dobu. Na otevíracích hodinách úřadu práce se nic nemění.

 

 

Prázdninová poradna: 7 nejčastějších omylů při třídění odpadu.

  1. omyl: Televize patří do červeného kontejneru. Ne. Do tohoto kontejneru nepatří počítačové monitory ani televizory, úsporné žárovky nebo velké domácí spotřebiče jako ledničky a pračky. Všechna tato elektrozařízení můžete bezplatně odevzdat na městském sběrném dvoře. Do červeného kontejneru vyhazujte baterie, kalkulačky, drobné počítačové vybavení, telefony, fény, kulmy, holicí strojky, elektronické hračky.

 

  1. omyl: My doma nic nebezpečného nemáme. Ale, pokud je na nějakém výrobku symbol přeškrtnuté popelnice, obal nepatří do žádného kontejneru, ani do toho na směsný odpad. Jedná se totiž o nebezpečný odpad, jehož konkrétní nebezpečné vlastnosti popisují další grafické symboly v oranžovém poli, například lebka nebo symbol ohně.

Léky a někdy též použitý zdravotnický materiál je nejsnazší odnést zpátky do lékárny. Alternativou jsou sběrné dvory.

 

  1. omyl: Všechno se musí dokonale vyčistit. Nemusí. Drobné znečištění plastových obalů je povolené. To platí jak u potravin, tak u kosmetických přípravků. Problém představuje pouze mastnota. Kelímek od jogurtu stačí vyškrábat lžičkou!

 

  1. omyl: Polystyren se do plastů nedává. Ale skutečně tam patří. Do plastů přijde i spotřební elektronika nebo výplně krabic. V případě, že se polystyren použil jako stavební izolace a je na něm omítka, vyhazuje se do stavebního odpadu. Krabičky a termoobaly, do nichž v restauraci zabalí jídlo s sebou, patří rovněž do plastů.

 

  1. omyl: Zrcadlo a keramika jsou sklo. Ano, sklo čiré, tabulové se dává buď do zeleného kontejneru, nebo do bílého. Je nutné to rozlišovat, protože se recyklují zvlášť. Do těchto kontejnerů však nepatří keramika nebo porcelán, autosklo, zlacená a pokovená skla ani zrcadla, to patří do směsného odpadu, sklárny si s ním totiž neporadí.

 

  1. omyl: Plato od vajec patří do papíru. Ne. Současné technologie umožňují papír recyklovat jenom sedmkrát a v případě plata od vajec nebo roličky toaletního papíru jde vždy již o poslední uplatnění této hmoty. Vhazujte je proto do směsného odpadu. Mohou však přijít také na kompost.

 

  1. omyl: Použité papírové kapesníky patří do papíru. Ne. Tam z hygienických důvodů nepatří, stejně jako papírové pleny, které navíc obsahují plast. Do papíru neházejte ani laminovaný nebo voskovaný papír.

 

 

V pondělí se rozhořelo nejvíc požárů za posledních 5 let. Během pondělí 10. srpna vyjížděli hasiči k nejvíc požárům za posledních 5 let. Celkově jich bylo 199. Tradičně nejvíc požárů zaznamenávají hasiči na jaře, kdy lidé uklízejí zahrady po zimně, vypalují trávu a spalují biologický odpad. Pro léto není takto dramatický nárůst požárů typický. I nejtragičtější den na požáry v historii hasičů byl na jaře. Bylo to konkrétně dne 21. dubna 1996. V tento den vyjeli hasiči k 597 požárům. Již dvanáct krajů (chybí Olomoucký kraj a Hl. m. Praha) vyhlásilo období tzv. nepříznivých klimatických podmínek z důvodu zvýšeného nebezpečí požáru. Pro toto období se vydávají konkrétní omezení.

  1. Zákaz rozdělávání ohňů a spalování hořlavých látek (odpad, suchá tráva, sláma, větve apod.) na volném prostranství, a to zejména v blízkosti lesních porostů a souvislých travních porostů, polí s obilovinami a pícninami.
  2. Zákaz jízdy parních lokomotiv bez přijatých protipožárních opatření.
  3. Povinnost trvale zajistit volné průjezdové komunikace do lesů a ke zdrojům vody určeným k hašení požárů.
  4. Zákaz provádění ohňostrojů, pyrotechnických efektů nebo obdobných efektů, při kterých se používá otevřený plamen (např. lampiony štěstí).
  5. Osoby hospodařící v lese mohou provádět pouze nezbytné práce spojené s hospodařením v lesních porostech bez použití otevřeného ohně.

Pokud lidé nedodrží tato omezení, hrozí jim ze strany hasičů vysoké pokuty. U právnických a podnikajících osob se mohou vyšplhat až na sta tisíce. Fyzická osoba může dostat pokutu až 25 000 korun.

 

To top