V úterý 12. září bude z technických důvodů uzavřena Česká pošta Kopřivnice v době od 13:00 – 18:00 hodin.
V úterý 12. 9. 2017 bude po celý den uzavřen stavební úřad.
Hned dva americké těžkotonážní letouny dosedly v pondělí po poledni na dráhu mošnovského letiště. Strategické bombardéry B-1B Lancer a B-52H Stratofortress. Budou patřit k lákadlům nadcházejících víkendových Dnů NATO v Ostravě. Doplní je ještě létající tanker KC-135 Stratotanker. Spojené státy mají letos v Ostravě silnou účast. Po roce budou na mošnovském letišti opět k vidění dva ze tří typů současných amerických bombardérů, schopných nést i jaderné zbraně. Nadzvukový „neviditelný“ B-1B Lancer při své loňské premiéře dominoval statickým ukázkám. Legendární B-52H Stratofortress se už za několik let své účasti stal pomyslnou ikonou akce. Oba letouny se zároveň v těchto týdnech v Česku účastní cvičení Ample Strike. na základně ve Fairfordu v Anglii jsou americké stroje nasazeny v rámci balíčku na posílení americké přítomnosti v Evropě a odstrašení Ruska. Díky tomu, že nemusely absolvovat transatlantický let, dorazily v relativně v malém rozestupu.
Společnost MDP GEO s.r.o. bude v následujících dvou týdnech provádět na území naší obce vytyčení podzemního vedení elektrického vedení nízkého napětí a následně bude provádět geodetické zaměřování. Zpřesňování polohy nízkého napětí probíhá pod záštitou společnosti ČEZ Distribuce, a.s.
První hodiny ve školních lavicích má za sebou 237 prvňáčků v 8 školách, letos ovšem počty nových dětí výrazně klesly, nastoupilo o 32 dětí méně než vloni, na úroveň let 2014-15.. Mírně poklesl počet odkladů školní docházky. U zápisu bylo 306 dětí. Nejvíce živo bylo 4. září na základní škole Emila Zátopka, sem dorazilo 49 nováčků. Ředitel Jan Mužík s učiteli, se školním sborem a tajemníkem města Miroslavem Halatinem společně přivítali 2 třídy prváčků najednou ve sportovní hale. Pak už děti s aktovkami zamířily do svých tříd, kde poprvé usedli do laviček a seznámili se s paní učitelkou a novými úkoly. Všichni prvňáci dostali od města již tradičně závěsné tašky na lavici s kapsářem na přezůvky a logem města, drobné dárky připravily školy. 44 dětí poprvé zamířilo do zš na ulici Alšově, poměrně málo oproti loňskému ročníku, kdy tu nastoupilo 60 dětí. Snížil se i stav na škole 17. listopadu. Z loňských 54 dětí na letošních 40. Stejný stav zaznamenali na Zš Milady Horákové – 37 dětí, na 24 se snížil počet nových žáčků ve škole sv. Zdislavy. Prvňáčci byli ve všech kopřivnických školách rozděleni do dvou tříd. Jedinou školou, kde byla otevřena jen jedna první třída, je Základní škola Floriána Bayera, tam je deset žáků. Lubinská škola má v první třídě 23 žáků, malotřídka v Mniší 10. Po loňském rozjezdu jsou v Kopřivnici dvě takzvané přípravné třídy – a to v v Lubině a na Základní škole Floriána Bayera.
PEČUJETE O SVÉ BLÍZKÉ? CYKLUS PEČUJ DOMA A S NÁMI OD 6. ŘÍJNA 2017 V KOPŘIVNICI. Diakonie ČCE pořádá ve spolupráci s Městem Kopřivnice cyklus kurzů Pečuj doma a s námi. Je určen laickým pečujícím z rodin, starajícím se zejména o seniory. Na kurzech získají potřebné rady a informace, vymění si zkušenosti, prakticky nacvičí ošetřovatelské techniky. Obdrží také soubor příruček k pečování a DVD s instruktážními videi. Cyklus je financován z prostředků Evropského sociálního fondu prostřednictvím Operačního programu Zaměstnanost a státního rozpočtu ČR, pro účastníky je zdarma. Kurzy se uskuteční na Městském úřadě v Kopřivnici na adrese Štefánikova 1163/12 v zasedací místnosti č. 266 ve 2. patře budovy. Vzhledem k omezené kapacitě je nutno vyplnit přihlášku.
TERMÍNY A TÉMATA
Pa 6.10. 13.00 -19.00 h Ošetřovatelský kurz, Mgr. Iva Vránová
So 7.10. 8.30 -17.30 h Praktický nácvikový kurz a Kurz Komunikace I, Mgr. Iva Vránová
Pa 13.10. 9.00-15.00 h Pečování o člověka s demencí, Mgr. Veronika Janošková
Út 17.10. 10.30-16.30 h Fyzioterapeutický kurz, Mgr. Eva Šafářová
Pá 20.10. 9.30 -15.30 h Sociálně právní kurz, Mgr. Radka Pešlová
So 21.10. 8.30-17.30 h Kurz komunikace II a Pečování v závěru života, Mgr. Iva Vránová
Podle zástupců správy železniční dopravní cesty se ještě do konce letošního roku podaří realizovat některé z úprav místního vlakového nádraží, které se začalo v Kopřivnici budovat bezmála před 30 lety. Na celkovou rekonstrukci si musí objekt ještě počkat, ale změny cestující poznají díky přeměně krytého nástupiště, výměně osvětlení a rozhlasu. V dalším roce se plánuje oprava podchod, který se doplním kamerovým systémem. Celková rekonstrukce má být spojena s elektrifikací celé místní trati, pro kterou v současné době není stanoven přesný harmonogram. Samotná výstavba první etapy by mohla začít nejdříve po roce 2020.
V pondělí 11. 9. 2017 – Akademie 3. Věku – přihlašování do zimního semestru vzdělávání, Knihovna KDK
Mezinárodní turnaj do 14-ti let Eurovia Sparta Cup vyhráli 27. 8. 2017 Hynek Bartoň (TK AGROFERT Prostějov) a Barbora Palicová (Severočeská tenisová).
Krasobruslení: Klára Štěpánová uspěla v reprezentačních prověrkách. Skončila na druhém místě a splnila nominační kritéria. Byla nominována ČKS na závody světové juniorské série Junir Grand prix do Rigy (5. až 9. 9. 2017). Dále byla nominována na závody do Nice, Zagrebu, Celje, Budapešti.
Atletika. Tomáš Bortel vyhrál 26. 8. 2017 v Ostravě závod ve vrhu koulí ve 4. kole II. lize mužů. Kopřivnické družstvo žen ve 4. kole obsadilo osmé místo se ziskem 31 bodů.
Lidé mohou opět žádat o dotaci na nové kotle. Odstartovala další kotlíková výzva, ve které Ministerstvo životního prostředí přidělilo moravskoslezskému regionu 900 milionů korun. Zájemci o nový kotel tentokrát podávají žádosti elektronicky. Během první hodiny přijal Krajský úřad Moravskoslezského kraje celkem 5 100 žádostí. Moravskoslezský kraj vyčlenil ze svého rozpočtu 69 milionů korun, z nichž přispěje v rámci této výzvy na každý kotel částkou 7,5 tisíc korun. Dalšími 45 miliony korun předfinancuje příspěvky vybraných obcí. Ty poskytnou zájemcům částku ve výši od 1 500 do 15 000 korun. Do spolufinancování kotlíkových dotací se ve spolupráci s krajem zapojilo 78 obcí. dporovanými zdroji vytápění jsou v tomto kole automatické kombinované kotle (uhlí/biomasa), kotle výhradně na biomasu (automatické i s ručním přikládáním), kondenzační plynové kotle a tepelná čerpadla. Suma 900 milionů korun je dostatečně vysoká, aby pokryla zájem zhruba osmi a půl tisíce zájemců. Žádosti o kotlíkovou dotaci mohou zájemci podávat na adrese https://kotliky.msk.cz/ až do 31. 12. 2018. Pokud bude před tímto termínem podáno 10 tisíc žádostí, příjem bude ukončen dříve, a to automaticky při dosažení uvedeného počtu. Po podání elektronické žádosti musí zájemci do deseti pracovních dnů doložit její listinnou verzi vytištěnou z elektronické aplikace a potřebné přílohy. To mohou lidé učinit osobně na podatelně krajského úřadu, stačí však i zaslání poštou. Veškeré informace ke kotlíkovým dotacím jsou zveřejňovány na webových stránkách https://lokalni-topeniste.msk.cz/, žadatelům jsou také stále k dispozici „kotlíkové“ kontakty: tel. 595 622 355, e-mail kotliky@msk.cz a možnost osobních konzultací v budově krajského úřadu v kanceláři A106 (každý pracovní den v úředních hodinách krajského úřadu).
Moravskoslezský kraj se zapojil do projektů Fondu dalšího vzdělávání s názvem Cesta pro mladé a Vzdělávání praxí. Díky nim mohou zájemci absolvovat praxi v podnicích či institucích, kde získají potřebné zkušenosti pro svou další profesní dráhu. Krajský úřad Moravskoslezského kraje přijme dvě stážistky v září. Vzdělávací kurz pro studenty se skládá ze tří částí: z praktické části kurzu, která se odehrává v místě výkonu praxe, z online kurzu rozvoje měkkých kompetencí a individuálního poradenství s odborníkem na lidské zdroje. Projekt je určen studentům posledních ročníků a jednoletých jazykových škol i firmám, které si mohou případně „vychovat“ své budoucí zaměstnance.
Vernisáž výstavy Jarosława Sebastiana Pastuszaka Na počátku bylo světlo – Struktury světla proběhne ve čtvrtek 14. září v 17 hodin v Muzeu Fojtství v Kopřivnici. ThLic. Jaroslaw Pastuszak, Th.D. se narodil v polském Szczebrzeszynu. V letech 1992-1997 absolvoval studium teologie na CMTF UP v Olomouci. V roce 1999 zahájil postgraduální studium na CMTF UP v oboru praktická teologie – studium křesťanského východu na katedře spirituality, mezináboženského dialogu a studií křesťanského východu. V letech 1993–1996 absolvoval individuální studium kresby a malby na filosofické fakultě Univerzity Palackého v Olomouci pod vedením Dany Puchnarové, Jiřího Krtičky a Zdeňka Kučery. Od září 2010 působí jako kurátor galerie současného umění ve Velké Bystřici. V akademické práci se soustřeďuje na teologii umění a kultury, spiritualitu umění (zabývá se vzájemným vztahem mezi slovem a obrazem a taktéž spirituálními aspekty výtvarného umění a kultury jako celku), teologii krásy, teologickou hermeneutiku současného umění, fenomenologii náboženského dialogu, kulturní antropologii. Ve své umělecké tvorbě se koncentruje na malbu a fotografii. Výstava potrvá do 22. října 2017.