Výroční Ceny Jantar za rok 2020 pro umělce s vazbami na Moravskoslezský kraj byly počtvrté rozdány v úterý 31. srpna v ostravské aule Gong. Držiteli výročních cen za rok 2020 se na základě rozhodnutí odborných porot stali písničkář Jaromír Nohavica za album Máma mi na krk dala klíč (Interpret roku) a frýdecko-místecká jazzová kapela Behind the Door za album s názvem Ra! (Kapela roku). V oblasti vážné hudby byli za své nahrávky oceněni klarinetista Karel Dohnal a komorní soubor Trio barokní hudby.Interpretkou roku v oblasti populární hudby se stala Pavla Gajdošíková díky albu Inverze, které nahrála s ostravskou kapelou Tamala, a titul Píseň roku získala skladba Prásknu bičem Jiřího Krhuta a Štěpána Kozuba.
Držitelem Ceny Jantar za výtvarné umění se stal Jiří Surůvka za úspěšné zahraniční výstavy a v literární kategorii si sošku Šárky Mikeskové odnesla básnířka Lenka Kuhar Daňhelová za sbírku Jaká nesmrtelnost? vydanou ostravským nakladatelstvím Protimluv. S ohledem na to, že kvůli pandemii koronaviru byl v roce 2020 uveden jen velmi malý počet divadelních premiér, rozhodli se pořadatelé v letošním ročníku nehodnotit jevištní výkony v činoherním, operním, muzikálovém ani baletním divadle. Přesto pořadatelé letos nechtěli divadelní dění zcela pominout, a tak udělili dvě ceny za nejlepší divadelní online streamy v době pandemie. Cenu získala Komorní scéna Aréna za mimořádnou uměleckou úroveň svých streamů a také Divadlo Mír za originalitu svých online projektů. Jména letošních laureátů Ceny Jantar za celoživotní přínos Rudolfa Bernatíka a Marty Roszkopfové budou ještě letos na podzim zvěčněna na ocelových hvězdách, které budou umístěny v Dolních Vítkovicích na Jantarovém schodišti slávy na vítkovické Bolt Tower. Doplní tu hvězdy dřívějších laureátů oceněných za celoživotní přínos, tedy Eduarda Ovčáčka, Milana Báchorka, Jindřicha Štreita a Marie Rottrové.
O víkendu zamíří do Kopřivnice tradiční Tatra Veterán Rallye Beskydy. Asi 140 automobilových skvostů domácí značky si zájemci budou moci prohlédnout v okolí Muzea nákladních automobilů Tatra v sobotu 4. září mezi 12. a 17. hodinou.
Spanilá jízda historických tatrovek odstartuje v sobotu 4. září v 10 hodin na Prostřední Bečvě, odkud posádky zamíří přes Rožnov p. R., Frenštát p. R., Tichou, Kozlovice, Hukvaldy a Lubinu k novému kopřivnickému muzeu. První vozy budou přijíždět kolem poledne po ulici Čs. armády, Záhumenní a Husově. Osobní automobily zůstanou stát na ploše před muzeem, nákladní zaparkují na nedalekém parkovišti společnosti Tatra Trucks. Odjezd veteránů bude probíhat postupně, poslední vozy by měly Kopřivnici opustit kolem 17. hodiny. „Letošní rok je důležitým milníkem pro milovníky značky Tatra. Máme hned dva velké důvody k radosti, které logicky předurčily cíl naší sobotní jízdy – návrat Slovenské strely na koleje a brzké otevření Muzea nákladních automobilů Tatra. A protože v novém muzeu najde své místo i řada exponátů ze sbírky celoživotního milovníka značky Tatra a našeho kamaráda Jiřího Hlacha, který nás v loňském roce navždy opustil, pojedeme letošní rallye na jeho počest,“ uvedla Alena Čípová z Tatra Veteran Car Clubu Kopřivnice, který rallye pořádá.
KULATÝ STŮL – 3. září. 18:00 hod, Katolický dům. Stalo se tradicí pořádat před divadelní Kopřivou diskusní setkání Kulatý stůl. I letos se v Katolické besedě sejdou zajímavé osobnosti uměleckého, akademického a politického zaměření. Motto festivalu pro ně bude východiskem k úvahám, k nimž svými dotazy a postřehy mohou přispět i lidé v publiku. U kulatého stolu se 3. září v 18:00 sejdou historik a pedagog Ondřej Hýsek, Pavel Švanda, spisovatel, Jan Railich OP a Petra Mlejnková, politoložka MUNI.
Navštivte v neděli 5. září Centrum tradičních technologií, kde v rámci příborské Mariánské pouti uvidíte v Dílně tradičních technologií prezentaci archaické techniky zpracování kopřiv a lipového lýka. Více informací naleznete na webových stránkách muzea https://www.muzeumnj.cz/pribor/akce/marianska-pout-dilna-tradicnich-technologii