Dotační podvody
Novojičínští kriminalisté útvaru hospodářské kriminality prověřují několik případů týkajících se podezření ze spáchání přečinu úvěrového podvodu a dotačního podvodu. Posledními prověřovanými případy jsou dvě společnosti s ručením omezeným z Kopřivnice, které měly v rozporu se smlouvou použít přijaté finanční prostředky na jiné účely, než byly přiděleny. Jedná se o dvě částky přesahující 100 tisíc korun z období let 2009 a 2011až 2012. V případě prokázání neúčelného využití získaných prostředků mohou být jednatelé společnosti potrestáni až 5letým trestem odnětí svobody.
Ukradl dřevo
V obci Sedlnice poblíže železniční tratě odcizil v době od 30. 1. do 3. 2. 2014 61letý muž dřevo připravené k odvozu. Poškozené firmě vznikla odcizením 7 tisícová škoda. Pokácené a vykrácené stromy v různých délkách o objemu 10 m3 postupně odvezl do svého bydliště. Policisté ze zjištěných stop a poznatků na místě samém muže z krádeže usvědčili. Pod tíhou důkazů se podezřelý příborským policistům doznal. Také jeho jednání je vyšetřováno ve zkráceném přípravném řízení, s tím, aby byl co nejdříve po samotném protiprávním jednání potrestán.
Auto není trezor
Pouhých 10min stačilo zloději k tomu, aby rozbil okno dveří a majiteli odcizil jeho věci. Majitel vozidla zanechal své auto zaparkované před prodejnou potravin v Bordovicích. Zloděj využil okamžiku a krátce před 12 hodinou v úterý 4. února rozbil okno a ze sedadla majiteli odcizil tašku s peněženkou. Chvilkovou nepozorností, nedbalostí a drzostí zloděje vznikla poškozenému škoda ve výši 7tisíc korun.
Maloval na fasádu
Hanlivé a urážlivé nápisy napsal v měsíci lednu 20letý muž na fasádu domu a další cizí majetek v Příboře. Příborští policisté muže po necelém měsíci zjistili, vyslechli a sdělili mu podezření ze spáchání přečinu poškozování cizí věci. Ve zkráceném přípravném řízení se dočká v nejkratší době svého trestu. Za toto jednání může být potrestán až jedením rokem odnětí svobody, zákazem činnosti nebo propadnutím věci nebo jiné majetkové hodnoty.
Autokriminalita roku 2013
Z celkového počtu téměř 90 odcizených vozidel, bylo 28 ukradeno v Kopřivnici. Uvedený počet je za celý loňský rok v okrese Nový Jičín. Nejčastěji o své vozy přišli majitelé stříbrných, černých, modrých a zelených Škod Octávií první řady (28x). Nejžádanější z nich byly sedany. Druhé místo v počtu krádeží obsadily Felície s počtem 10 a třetími nejžádanějšími byly Fabie, VW a Renaulty po pěti kusech. Po nich následoval Opel, BMW, Ford, Audi A6 a Š Octavie druhé řady. Druhé místo v počtu krádeží automobilů obsadil Nový Jičín s 17 automobily, následuje Frenštát pod Radhoštěm se 14 ks a s klesajícím počtem Studénka, Příbor, Bílovec, Odry a nebezpečnějším městem z pohledu krádeží aut je Fulnek. Jedná se o trestnou činnost, která v jednotlivém útoku z pohledu vzniklé škody způsobuje poškozeným nemalou ztrátu v řádech desítek až stovek tisíců korun. Odcizená auta většinou končí rozprodáním na náhradní díly, nebo za hranicemi ČR. Nejžádanějšími jsou domácí značky výrobců automobilů. Kriminalisté na objasňování jednotlivých případů spolupracují se svými kolegy z jiných sousedících měst. Většinou se jedná o organizované skupiny specializující se na tyto krádeže. Část pachatelů byla zjištěna, některá vozidla také. Nicméně většina z nich se nenašla. Novojičínští policisté realizovali několik bezpečnostních opatření v souvislosti s touto kriminalitou. Jeden z pachatelů, který měl vztah k okresu a dopouštěl se této trestné činnosti, byl na podzim zadržen i s odcizeným vozidlem. Následně mu bylo sděleno obvinění z několika dalších krádeží. Nejsnadnější kořistí jsou pro zloděje vozidla, která nejsou vybavena některým z dostupných zabezpečovacích zařízení. Cenově dostupné jsou zámky řadící páky a volantu, nálepky na oknech upozorňující, že je vozidlo chráněno proti odcizení, ukryté vypínače přerušující přívod energie a v neposlední řadě také hlídací moduly GPS. Sortiment bezpečnostních doplňků je rozsáhlý.
Srážky se zvěří
V loňském roce došlo na novojičínských silnicích k 147 střetům motorových vozidel se zvěří. Tento počet však může být daleko vyšší. Novojičínští dopravní policisté šetřili pouze ty případy, které poškození řidiči nahlásili. K nejvíce dopravním nehodám došlo v měsíci říjnu (19x) a dubnu (18x). Nejméně jich bylo v lednu (6x) a únoru (5x). Ve zbývajících měsících došlo průměrně k 10 střetům se zvěří. Způsobené škody na vozidlech jsou vyčísleny v řádech tisíců až desetitisíců korun. Uhynulá zvěř se předává mysliveckému sdružení v dané lokalitě. V případech kdy by si řidič ponechal zraněnou či usmrcenou zvěř dopustil by se pytláctví.
Nejrizikovější místo v okrese:
Na úseku silnice I/47 mezi 99 a 101km v blízkosti Bravantic došlo k největšímu počtu střetů. Konkrétně k 8 případům. Tady se vozidla střetly se srnami, zajíci, ale i s bažantem.
V souvislosti s nehodami navrhli policisté předsedovi místního mysliveckého sdružení jistá bezpečnostně preventivní opatření, aby ke střetům nedocházelo. (pachové ohradníky, dopravní zařízení – „odrazky proti zvěři“.