Dealera pervitinu dopadla zásahovka v Kopřivnici. Kriminalisté z TOXI týmu v Novém Jičíně po důkladném prověřování v polovině července obvinili z drogové trestné činnosti osmačtyřicetiletého muže. Ten minimálně čtyři roky distribuoval v Kopřivnici a jeho okolí pervitin. Podařilo se mu prodat přes 85 gramů této drogy, přičemž jednu dávku prodával za částku od 200 do 300 korun. Nakonec byl zadržen za účasti zásahové jednotky, neboť bylo důvodné podezření, že mohl být ozbrojen. Při domovní prohlídce policisté zajistili bílou krystalickou látku a také několik věcí, u nichž je podezření, že by mohly být výnosem pocházejícím z trestné činnosti. Jednalo se například o finanční hotovost, prsteny, motocykl, elektrokoloběžku nebo několik chytrých hodinek. Mimo to bylo policisty nalezeno také větší množství střeliva, k jehož přechovávání muž neměl oprávnění. Komisařem z oddělení obecné kriminality bylo proti muži zahájeno trestní stíhání pro podezření ze spáchání přečinu nedovolené výroby a jiného nakládání s omamnými a psychotropními látkami a jedy a přečinu nedovolené ozbrojování. V případě odsouzení mu hrozí trest odnětí svobody až na pět let. V současné době je stíhán vazebně.
Podvodníci opět zkoušeli. Tentokrát obelhávali majitele účtů na Novojičínsku. A povedlo se.
Dvěma různými případy podvodů spojených s internetovým bankovnictvím, k nimž došlo v ten samý den se zabývají policisté. Na obvodní oddělení v Novém Jičíně se dostavil muž, který oznámil, že se pravděpodobně stal obětí podvodného jednání. „Údajně měl být telefonicky kontaktován jemu neznámou ženou, která se představila jako pracovnice banky, u níž měl zřízený účet. Sdělila mu, že spolu projednají úvěr, o který zažádal v Liberci. Na to jí měl poškozený odpovědět, že o žádnou půjčku nežádal a v Liberci nebyl. Na to mu však domnělá pracovnice měla sdělit, že se patrně jedná o podvod a někdo chce zneužít jeho osobní údaje,“ popsala úvod podvodného jednání policejní komisařka Pavla Procházková. Po chvíli muž přijal další telefonát, tentokrát od paní z takzvaného oddělení bezpečnosti. „Ta jej přesvědčila k tomu, aby si k zachování svých peněz sjednal u své banky úvěr v co nejvyšší možné výši, čímž sníží svou bonitu. Rovněž se mu měl po telefonu ozvat domnělý policista z kriminálního oddělení, který jej ujistil, že se vše zakládá na pravdě. Muž všemu uvěřil, úvěr si sjednal a byl mu vyplacen téměř milion korun,“ pokračovala Pavla Procházková. Pracovnice z „bezpečnostního oddělení“ měla po chvíli kontaktovat muže znovu se sdělením, že peníze musí vložit do jiného bankomatu, než který se nachází v bance, kde si sjednal půjčku. „To už mu ale přišlo podezřelé, a tak se rozhodl okamžitě zamířit na policejní stanici celou věc oznámit. Díky své prozíravosti měl muž štěstí a o půjčený milion korun nakonec nepřišel,“ doplnila Pavla Procházková.
Podobné štěstí už ale neměla žena, která se na stejné obvodní oddělení dostavila jen o několik hodin později. Tu kontaktoval muž, který se rovněž představil jako pracovník její banky. „Ženy se měl zeptat, zda dává příkaz k platbě ve výši 34 tisíc korun, na což mu odvětila, že nikoliv. Proto jí údajný bankéř navedl ke zřízení rezervního účtu, na který postupně přepošle své peníze. Přitom měl stále ženě opakovat, že je nejdůležitější, aby hovor nebyl během převádění peněz ukončen,“ přiblížila policejní komisařka další případ. Žena pak začala posílat své peníze, nejprve 6200 korun, poté 15 200 korun, 43 800 korun, 49 100 korun a dvakrát 49 900 korun. „Při posledním převodu peněz se ale hovor přerušil, údajnému bankéři se již nešlo dovolat zpět a ženě došlo, že byla podvedena,“ dodala Pavla Procházková s tím, že žena tak přišla o více než 260 tisíc korun.
Policisté zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání trestného činu podvodu, za což pachateli v případě jeho dopadení hrozí až pětiletý trest odnětí svobody.