KAFKA 2005 – porota (14. a 15. října)
Stanislav Motl
Publicista a reportér TV Nova, pořad Na vlastní oči. Vystudoval Fakultu žurnalistiky UK Praha, je jedním z našich nejuznávanějších investigativních novinářů.
Jeho životním tématem, kterému se začal věnovat už v časopise Reflex a především pak v televizním pořadu Na vlastní oči, je holocaust a pátrání po nacistických zločincích.
Jeho tvorba zahrnuje široké spektrum témat od autentických zážitků válečného reportéra až k dobrodružným příběhům, prožitým při extrémních sportech.
Stanislav Motl dosud vydal knihy: Muž generála Pattona, Milan Rastislav Štefánik, A třináctý byl kat…, Tváře osudu, Útěk z pekelného domu, Nacisté pod ochranou anebo Kdo vlastně prohrál válku? a Prokletí Lídy Baarové.
Doc. PhDr. Elena Hradiská, Csc
Psycholožka, přednáší psychologii marketinkové komunikace na UK v Bratislavě.
Výzkumně se věnuje působení reklamy na děti. Působila jako členka poroty na Mezinárodním festivalu pro děti ve Zlíně, je členkou Academy Advertising Network v Bruselu. Publikuje studie psychologie reklamy doma i v zahraničí. Vydala např. knihy Psychologie a reklama a společně s dr. Letovancovou Psychologie marketinkové komunikace.
Mgr. Ján Novák
Režisér a scénárista ČT, studio Praha, Brno, Ostrava.
Vystudoval JAMU v Brně a AMU v Praze. Pracoval např. na těchto pořadech: Předčasná úmrtí, Černé ovce, Osudové okamžiky, Klekánice, Infiltrace, Klíč, Notes a další. Je autorem samostatných dokumentů. Za svou práci získal mnoho ocenění, např.: „Týká se to také tebe" – první místo za film Smrtící řeka (1999), cenu syndikátu novinářů „Priu non pereant“ za cyklus Po česku (2002), první místo v novinářské soutěži Vládního výboru pro zdravotně postižené a pořad Klíč s podtitulem Partnerské vztahy (2003), atd.
PhDr. Lenka Poláková
Česká televize. Televizní studio Ostrava, šéfdramaturg Centra publicistiky a dokumentu.
Někdejší redaktorka zpravodajství a dramaturg pořadu Klekánice,
dnes zodpovídá za dokumentární a publicistické projekty TSO, např. Předčasná úmrtí, Ta naše povaha česká, Na stopě, Bydlení je hra, Pod pokličkou, Osudové okamžiky, Zapomenuté výpravy, Infiltrace, velké společenské dokumenty, např. Můj přítel vrah, Habermannův mlýn, Vsetínská Mata Hari atd.
Účast v porotě festivalu PRIX EUROPA Berlín – kategorie investigativních pořadů a dokumentů a festivalu PRIX ITALIA na Sicílii – dokumentární kategorie, přehlídka regionálních televizních studií a televizních stanic KAFKA Kopřivnice atp.
PhDr. Martin Lokšík
Vysokoškolský pedagog se zaměřením na audiovizuální žurnalistiku a garant výuky specializace televize na Katedře žurnalistiky IKSŽ, Fakulta sociálních věd Univerzity Karlovy.
Vedoucí řady studentských projektů vysílaných v televizi, spoluautor studijních a odborných textů. Dlouhodobě spolupracuje s Redakcí zpravodajství ČT Praha jako odborný lektor videožurnalistiky a věnuje se novým metodám televizní žurnalistické práce po nástupu digitálních technologií.