Chtěl investovat, místo toho přišel o statisíce
Kriminalisté z oddělení hospodářské kriminality Frýdek-Místek se zabývají případem poškozeného muže, který přišel o své úspory.
Muž se rozhodl investovat a reagoval na reklamu umístěnou na sociální síti o možnosti investování do kryptoměn a elektrické energie. Zavolal na uvedené telefonní číslo, kde jej neznámý muž přepojil na údajnou kolegyni z důvodu jeho registrace. Žena pak získala přes vzdálený přístup kontrolu nad počítačem poškozeného a s jeho svolením mu do něj nainstalovala neznámé programy a dokončila registraci k jisté společnosti. Následně se s poškozeným dohodla na zaslání částky přes pět tisíc korun, kterou provedl ze svého účtu.
Další den poškozeného zkontaktoval údajný finanční poradce společnosti, který se opět přes vzdálený přístup dostal do jeho počítače. Poté do něj s jeho vědomím nainstaloval neznámý program, kdy v průběhu instalace spolu vedli telefonický hovor, přičemž poškozenému chodily SMS zprávy, které měl dle pokynů muže potvrzovat. Takto potvrdil i finanční transakci v aplikaci internetového bankovnictví v částce převyšující 130 tisíc korun. Následující den poškozený zjistil, že mu z účtu bylo kromě předchozí platby odčerpáno v několika transakcích dalších více jak 300 tisíc korun.
Kriminalisté ve věci zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání přečinů podvod, neoprávněný přístup k počítačovému systému a nosiči a neoprávněné opatření, padělání a pozměnění platebního prostředku. Pachateli v případě dopadení a odsouzení hrozí trest odnětí svobody až na osm let.
Policisté apelují na veřejnost, aby v těchto případech byla maximálně obezřetná. Před samotnou investicí si zjistěte a ověřte co nejvíce informací o tom, jak takový nákup a prodej kryptoměny funguje. Také si ověřujte věrohodnost společnosti a finančních poradců. A především NIKDY neumožňujte cizím osobám vzdálený přístup ke svému počítači.