Město shání dobové materiály dokumentující historii Lubiny. V letošním roce uplyne 720 let od první písemné zmínky o obci Větřkovice, která se v roce 1959 sloučila s Drnholcem a vznikla Lubina. O dvacet let později se stala součástí města Kopřivnice. Letošní kulaté výročí od první doložené zmínky připomenou oslavy, které jsou plánovány na 25. června.
Součástí připravovaného kulturního programu bude výstava dobových i současných fotografií, kronik, historických předmětů, dopisů, pohlednic, historických map, domovských listů, školních vysvědčení a podobných předmětů či listin historického charakteru, se vztahem k Větřkovicím i Drnholci. „Jménem přípravného výboru pro oslavu bych toto cestou rád požádal občany i různé spolky, kteří jmenované nebo podobné historické materiály vlastní, aby nám je zapůjčili. Pracovníci lubinské školy je použijí pro vytvoření výstavy, a poté budou v pořádku vráceny zpět do rukou jejich majitelů,“ uvedl místostarosta Dušan Krompolc, který je garantem za místní část Lubinu.
Předměty dokumentačního charakteru lze nosit od 1. do 23. června každý všední den v době od 6 do 16 hodin do základní školy v Lubině.
STARTUJE DALŠÍ KOLO KOTLÍKOVÝCH DOTACÍ. LIDÉ SI MOHOU ZAŽÁDAT O PŘÍSPĚVEK NA EKOLOGICKÉ ZDROJE TEPLA. MS kraj získal pro 4. kolo kotlíkových dotací 849 milionů korun. Tato prostředky by měly postačit na výměny zhruba 6 tisíc zdrojů tepla. Zájemci o dotaci si od středy 11. 5. mohou vyplnit a uložit elektronickou žádost, příjem žádostí krajský úřad spustí 13. června. Lidé mohou dotaci využít na nákup tepelného čerpadla nebo kotle na biomasu, tedy na peletky nebo kusové dřevo. Příspěvek také lidé mohou získat zpětně na plynové kotle, které zakoupili a instalovali od začátku minulého roku do konce letošního dubna. Zákaz používání nevyhovujících kotlů měl původně platit od září tohoto roku, tento termín se ale zřejmě posune o dva roky.
V okolí radnice a sadu E. Beneše bylo instalováno pět výstavních stojanů s komiksovým zpracováním významné části života Emila Zátopka. Výstava navazuje na knižní zpracování, jehož autory jsou Jan Novák a Jaromír Švejdík, známý spíše jako Jaromír 99. Na přípravě se podílel rovněž Český olympijský výbor. Výstava v ulicích města bude k vidění do 19. září, kdy budou oslavy Zátopkova výročí narození končit.
Akademie věd ČR provádí výzkum ohledně postoje obyvatel ke zdraví, zdravotnickému systému, rodině a kvalitě života. Data poslouží k rozvoji poznání české společnosti a ke srovnání s dalšími z více než 40 zapojených zemí. K dotazování jsou oslovovány náhodně vybrané domácnosti, některé z nich jsou z Kopřivnice. Tazatelé Vás mohou kontaktovat až do poloviny července. Odpovědi jsou anonymní.
Zápisy do 10 mateřských škol v Kopřivnici proběhly jednotně ve čtvrtek 5. května. Letos po dvouleté covidové úpravě se opět konaly prezenční zápisy. K letošnímu zápisu se vypravilo do organizace Mateřských škol Kopřivnice 276 dětí (tj. o cca o 50 žádostí víc než při minulém zápisu). Při umisťování dětí pak zásadní roli hraje věk dítěte a nastavená kritéria, přednostně jsou umisťovány děti starší 3 let, těch je nyní o 44 více než vloni. Kapacitu školek ovlivňuje také počet odkladů povinné školní docházky. K zápisu dorazilo 73 dětí pod 3 roky. ). Do Mš Polárka se zapsalo 27 dětí. Nyní rodiče cca měsíc čekají na posouzení svých žádostí. Zda školky jejich ratolesti přijmou, se dozvědí od 30.5.2022 vyvěšením registračních čísel přijatých dětí v jednotlivých MŠ a na webových stránkách organizace.
Speciální program na měsíc květen připravila televizní stanice National geografic. Tento měsíc se vydáme po stopách starověkého říma. Nový seriál Ztracené poklady Říma má premiéru 22. května.
V 6 dílech seriálu budete sledovat odborníky, kteří dělají vše pro to, aby objevili poklady, které po sobě mocná říše zanechala. Mezinárodní týmy archeologů se pouští do odhalování tajů života za dob Římské říše. Vykopávky je zavedou do podzemí Pompejí, umožní odhalení dosud neznámého kolosea a také vyzvednutí klounu z bitevní lodi, jenž 2000 let dlel na dně oceánu. Vždy v neděli v 10 hodin večer.