17. 11. 2021

NOVÉ KRAJSKÉ MUZEUM NÁKLAĎÁKŮ JE O HISTORICKÝCH VOZECH I NEJMODERNĚJŠÍCH TECHNOLOGIÍCH. V Kopřivnici se slavnostně otevřelo nové Muzeum nákladních automobilů.
Návštěvníci zde uvidí osm desítek užitkových vozidel, technické skvosty a zajímavosti lidé poznají také prostřednictvím rozšířené reality. Muzeum postavil Moravskoslezský kraj s významným přispěním EU, většinu exponátů dodala společnost TATRA TRUCKS, která muzeu poskytla i pozemek a budovu bývalé slévárny, v níž muzeum sídlí.

Obě muzea, tedy všem dobře známé Technické muzeum Tatra a nově otevřené krajské Muzeum nákladních automobilů Tatra, si rozhodně nebudou konkurovat, naopak. Budou spolupracovat a vzájemně se doplňovat. Tím, že jsou umístěné blízko sebe, nabídnou komplexní pohled na bohatou historii výroby vozidel v Kopřivnici. Nové muzeum se stane součástí Technotrasy, která provází technickými atraktivitami našeho regionu. Nové muzeum spadá pod Muzeum Novojičínska, které zřizuje Moravskoslezský kraj.

   Na začátku projektu nového muzea byla iniciativa akcionářů TATRA TRUCKS, holdingů Czechoslovak Group podnikatele Michala Strnada a PROMET GROUP podnikatele Reného Matery, který uvádí:
Myšlenkou renovace Slovenské strely a výstavby nového muzea Tatry jsme se zabývali od našeho vstupu do společnosti v roce 2013. S tímto vědomím jsme investovali do získání Hlachovy sbírky i některých jedinečných tatrovek.


V muzeu bude k vidění osm desítek užitkových vozů, většinu z nich muzeu zapůjčilo Technické muzeum Tatra. Expozice bude rozdělená do 14 tematických celků, a to chronologicky, ale i podle zaměření. Od prvních užitkových, přes hasičské, vojenské, závodní, expediční až po současné stroje. K vidění zde budou i historické motocykly Rybičkovy sbírky, kterou nyní vlastní Moravskoslezský kraj. Expozice strojů doplní i rozšířená realita, která se v muzejnictví stala velmi důležitým prvkem. Díky této technologii jsou expozice bohatější, návštěvníkovi například přímo před očima vyroste z vystaveného reálného podvozku celé vozidlo. Muzeum počítá i se zahraničními hosty, a tak bude rozšířená realita také v angličtině a brzy i v polštině a němčině.



Obrovským lákadlem pro milovníky techniky je rychlovlak Slovenská strela umístěný v depozitáři vybudovaném v loňském roce. Depozitář je umístěn v bezprostřední blízkosti nového muzea. Slovenská strela byla před jedenácti lety vyhlášena národní kulturní památkou. Také proto jsme se jako vlastník tohoto unikátního stroje rozhodli pro jeho kompletní renovaci, ale také nákladnou výstavbu jejího nového depozitáře. Slovenská strela má teď důstojné umístění, které zaujalo také odbornou veřejnost, depozitář byl letos oceněn v celostátní soutěži Stavba roku. Návštěvníci se mohou těšit i na videomapping o fenoménu Tatra promítaný v zadní části muzea. V rámci projektu Příběhy našich sousedů zpovídaly děti místních základních škol a středoškoláci zaměstnance tatrovky. Příběhy bývalých tatrováků se zaměřily hlavně na období kolem listopadu ´89, jsou to zajímavá svědectví, která mohou lidem tatrováckou atmosféru dobře přiblížit.


Výstava k tomuto projektu bude před novým muzeem od 9. prosince, příběhy jsou ovšem už nyní na webu, sdíleny budou i na stránkách Paměť národa.

Kromě Moravskoslezského kraje a společnosti TATRA TRUCKS se na projektu nového muzea významně podílelo i město Kopřivnice. Projekt zahrnoval vjezd do areálu, příjezdové komunikace a chodníky, ale také venkovní mobiliář a veřejnou zeleň. Náklady byly vyčísleny na 31 milionů korun, které město pokrylo čistě ze svého rozpočtu.

Nové Muzeum nákladních automobilů vyšlo na 171,1 milionu korun. Největší část nákladů pokryly peníze z Evropského fondu pro regionální rozvoj, ze kterého na kopřivnické muzeum šlo 105 milionů korun. Šest milionů přispěl stát, zbytek pokryl krajský rozpočet. Samotná stavba přišla na 141 a půl milionu korun, vybudování expozice stálo celkem 18,3 milionu, zbytek prostředků byl využit na interiéry a ostatní náklady. Výstavba muzea začala v červenci 2019 a trvala až do konce minulého roku, letos se intenzivně pracovalo na expozicích.

 

Ve středu 17. listopadu oslavíme Den boje za svobodu a demokracii, jímž si připomeneme významné historické události let 1939 a 1989. Kopřivnice se po loňské pauze opět vrátí k oblíbenému formátu oslav, jehož součástí je i průvod se svíčkami a lampiony. Sraz je v 17 hodin u Základní školy dr. Milady Horákové, kde je umístěna pamětní deska obětem komunismu. Po krátkém ohlédnutí za historickými událostmi a položením věnců vyjde od školy průvod vedený bubeníky, který zamíří na Masarykovo náměstí. U pomníku TGM bude zhruba od 17:30 probíhat koncert skvělých místních muzikantů Martina Galii a Lenky Szabó Hrůzové.  U školy budou pro zájemce opět připraveny svíčky do průvodu, u pomníku teplý čaj na zahřátí. Jedna změna však letošní oslavy přeci jen čeká. Z důvodu revitalizace centra města povede trasa průvodu jinudy než obvykle. Od školy se tentokrát vydá opačným směrem k okružní křižovatce. Poté povede po chodníku kolem technického muzea a prodejny Albert na ulici Kpt. Jaroše, po až k sadu E. Beneše. Tak se obejde staveniště v centru a u sadu se napojíte na tradiční trasu vedoucí kolem polikliniky, Kachlovky, bývalé ZŠ Náměstí až k pomníku TGM. Zatímco vloni musela být akce kvůli přísným protiepidemickým opatřením zrušena, letos je pořádání tradičního průvodu možné. Účastníci však musejí dodržovat rozestupy, nebo mít nasazené respirátory. Dětem do 15 let stačí rouška a předškolní děti ochranu dýchacích cest nepotřebují.

 

Podzimní seniorské odpoledne, které se mělo konat 25. listopadu 2021, je z důvodu nařízení hygieny zrušeno. Zakoupené vstupenky můžete vrátit v IC Kopřivnice do 25. 11. 2021.

 

Tatra nebude. 54. ročník taneční soutěže Tatra je ZRUŠEN! Na základě jednání s vedoucím soutěže Taneční soutěž Tatra, došlo k rozhodnutí, že se letošní ročník soutěže z důvodu aktuální covidové situace, díky které nebyl naplněn dostatečný počet soutěžních párů, konat nebude. KDK se omlouvá a věří, že Vám nabídne v příštím roce taneční soutěž s plnohodnotným programem. Zakoupené vstupné bude vráceno. Vstupenky zakoupené online – vstupné bude vráceno na Váš účet během několika dnů. Vstupenky zakoupené v IC Kopřivnice – můžete vrátit v IC Kopřivnice do 20. 11. 2021.

 

V druhé polovině října byl v našem městě instalován druhý stacionární radar. Kopřivnice tak má tři měřicí stanoviště a dva radary, které se budou mezi nimi přesouvat. Pořízení nového radaru přišlo na 850 tisíc korun a první skříň pro stacionární radar byla instalována před třemi lety u Muzea Fojtství na ulici Záhumenní, další dvě stanoviště přibyla vloni v květnu. Pořízení druhého stacionárního radaru na měření rychlosti projíždějících vozidel schválila rada letos v červnu. V roce 2020 zaznamenal stacionární radar 15 661 případů, které byly předány k dořešení na oddělení přestupků.

 

Kopřivnické noviny nově čtenáři naleznou i v chytré verzi na Mobilním Rozhlasu. Dá se v něm lehce listovat i vyhledávat a má i funkci přímého přesměrování. Mobilní rozhlas má v našem městě přes 3 tisíce registrovaných uživatelů. Každou středu jsou zájemcům rozesílány Zprávy z města obsahující tiskové zprávy, hlášení rozhlasu, tipy na víkend a přehled témat chystaného čísla Kopřivnických novin a Magazínu Kabelové televize Kopřivnice.

 

Město Kopřivnice hledá dárce vánočního stromu, který v období adventu ozdobí sad E. Beneše před Ringhofferovou vilou. Vhodný jehličnan by měl být vysoký zhruba sedm až devět metrů, vizuálně zdravý a nepoškozený. Město zajistí na vlastní náklady skácení a transport. Dárci mohou kontaktovat vedoucí oddělení lesního hospodářství a ochrany přírody kopřivnické radnice Radku Krysovou na uvedených kontaktech. Pokud se nenajde dárce nebo vhodný strom, bude se hledat vhodná dřevina v městských lesích.

 

To top