28. 6. 2021

Moravskoslezský kraj finančně pomůže zmírnit následky ničivého tornáda na jižní Moravě. Krajští zastupitelé budou na svém nejbližším jednání schvalovat finanční pomoc ve výši minimálně 5 milionů korun. V místě katastrofy byla i rodina z Moravskoslezského kraje a byla fatálně zasažena. Poškozená rodina obdrží výpomoc ve výši celkem 400 tisíc korun, dnes tento dar schválila Rada MSK.

 

Po více jak půlroční pauze způsobené špatnou epidemickou situací přistalo na ostravském letišti opět letadlo z Londýna.  Irský nízkonákladový dopravce Ryanair bude mezi Letištěm Leoše Janáčka a londýnským letištěm Stansted létat dvakrát týdně, vždy v sobotu a v úterý. Linka doplní nabídku dovolenkových letů do většiny tradičních letních destinací. Kromě obnovení letů do Londýna ovšem ostravskému letišti pravidelné přímé spojení se světem chybí, v říjnu by se ale měla vrátit linka do Varšavy.

 

Sousední Příbor otevřel letos v dubnu nový Sběrný dvůr Točna a RE-USE centrum. To nabízí druhou šanci věcem, které by zbytečně skončily například na skládce. Nepotřebné věci tak nemusí lidé vyhazovat a za drobný poplatek mohou posloužit novému majiteli. Více v reportáži: https://youtu.be/FoZTNC_GcXo

 

Aktuálně v Kopřivnici měří rychlost jeden stacionární radar, který se stěhuje mezi třemi stanovišti, Záhumení, – Lubina u Jehlanu a na ul. OM u benzínky. Dosavadní zkušenosti ukazují, že i neobsazené stanice mají preventivní účinek a snižují rychlost vozů na požadovaných 50 km v hodině v obci. I přesto systém bude posílen o další měřící zařízení. Instalace radaru má zklidnit dopravu. Radní schválili nákup nového stacionárního radaru. Pořízení samotného měřicího hardwaru a příslušenství bude stát cca 900 tisíc korun. Nový radar by měl začít měřit rychlost do 4 měsíců.

 

Prvního července si připomínáme 40 let od úmrtí Zdeňka Buriana, kopřivnického rodáka a světově proslulého českého malíře a ilustrátora dobrodružných knih. Celým jménem Zdeněk Michael František Burian se narodil 11. února 1905 v Kopřivnici a zamřel 1. července 1981 v Praze. Jeho život je spjatý s Lašskou bránou Beskyd a především s městy Kopřivnice a Štramberk. Proslul zejména svými paleontologickými rekonstrukcemi společně s profesorem Josefem Augustou. Včetně kreseb z mládí, různých studií a příležitostných prací namaloval za celý svůj život Zdeněk Burian zcela určitě přes 13 000 prací.

 

Od 19. června je v provozu nová autobusová linka na trase Kopřivnice-Hukvaldy. Jezdit bude každou sobotu a neděli třikrát denně. Z Kopřivnice doveze cestující do Hukvald do patnácti minut. V provozu bude až do 24. října, tedy po celou dobu turistické sezóny na hradě Hukvaldy.Nová sezonní linka má přispět k dalšímu rozvoji cestovního ruchu v Moravskoslezském kraji. Hrad Hukvaldy na kopci, uprostřed obory plné daňků a muflonů nabízí pro turisty řadu akcí. lidová řemesla, tematické dílny, pouť, dravci a sokolníci, šermíře a Mezinárodní hudební festival Leoše Janáčka. Cena jízdného v nové autobusové lince z Kopřivnice do Hukvald je 25 korun.

 

Každý má na něco talent. Důležité je najít jej a rozvíjet. To se zatím slušně daří Davidu Rakusovi z deváté B ze základní školy 17. listopadu. Už ve třetí třídě si začal hrát s kamerou a zálibu stále rozvíjí. Vloni se začal intenzivně věnovat vlastní tvorbě, včetně psaní scénářů, režie i střihu a výsledky jsou překvapivé. Na kontě má víc jak 10 snímků a první místo na Envofilmu za film My beautiful village, což je přehlídka studentských filmů na téma ekologie a životního prostředí. Pětiminutový snímek vznikal téměř čtvrt roku v Beskydech, na Vsetínsku a v Kopřivnici za asistence kamarádů a rodinných příslušníků. Odborná porota festivalu jednoznačně přiřkla Davidovi vítězství, kdy za sebou nechal dalších 50 soutěžících. Slavnostní ocenění proběhlo v Českém Těšíně 27. května, kde David převzal Certifikát za nejlepší žákovský film.

 

Série Koprtoulky na YouTube kanále Kultura Kopřivnice se 11. června rozšířil o další díl. Po úvodní pověsti o Kotouči ve Štramberku tentokrát zamíříme na domácí zříceninu hradu šostýna a dozvíte se střípky z jeho historie a také to, co říká lidová pověst. Veškeré role v pořadu zvládá Michal Šimčík. Dramaturgové čerpali z knihy Jiřiny a Jaromíra Poláškových „Pověsti a legendy Moravy a Slezska“. Koprtoulky jsem krátké a stručné, a můžete je na YouTube kanále Kultura Kopřivnice shlédnout kdykoli, když budete mít čas.

 

Americké filmaře zaujal frenštátský seriál. Bude ho vysílat Czech-American TV, která vysílá hlavně pro krajany ve Spojených státech amerických. Zalíbil se jim zatím pětidílný seriál Po stopách…, který pojednává o historii a osobnostech Frenštátu pod Radhoštěm. Za seriálem stojí Městské kulturní středisko ve Frenštátě pod Radhoštěm, které seriál Po stopách začalo vyrábět v době pandemie do bloků pořadů Frenštát pozitivní. Američany zaujal hlavně díl o Albínu Poláškovi, významném sochaři, který v USA prožil značnou část života. Czech-American TV chystá jeho zařazení do vysílání na konci letošního června.

 

Situace na pracovním trhu je stabilní. Nezaměstnanost v Česku v dubnu klesla na 4,1 procenta. Nezaměstnanost je tak nejnižší od loňského prosince. Úřady práce evidovaly o 9 000 lidí méně, tedy 297 876 nezaměstnaných a v nabídce je celkem 343 407 volných míst. Na jedno volné pracovní místo tak připadá v průměru necelá jedna žádost. S příchodem jarního období došlo k rozjezdu sezonních prací V Moravskoslezském kraji přibylo 4 450 lidí bez práce, nyní je evidováno 47039 uchazečů, zaměstnavatelé přitom prostřednictvím úřadů práce nabízeli 13 252 volných míst. Podíl nezaměstnaných v kraji klesla 5,8 procenta a na jedno pracovní místo připadá 3,5 žádostí. Na Novojičínsku je bez práce 3 666 lidí, míra nezaměstnanosti klesla na 3, 6%. V nabídce bylo 2 336 pracovních pozic, to znamená, že na jedno pracovní místo připadá zhruba 1 a půl žádosti. V Kopřivnici se v dubnu nově registrovalo jen 93 lidí. Celkem úřad eviduje 1 050 uchazečů o práci a v nabídce je u nás 581 volných míst.    

 

To top