Podpořte myšlenku fairtrade Férovým piknikem. Na druhou květnovou sobotu připadá Světový den pro fair trade. Město Kopřivnice se už od roku 2013 každoročně zapojuje do celorepublikové kampaně, která jej připomíná, a jinak tomu nebude ani letos. Místo tradičního hromadného happeningu v parku však tentokrát organizátoři vyzývají k individuálním Férovým piknikům. Světový den pro fair trade se ve světě slaví již od roku 2002, Česko si jej poprvé připomnělo o dva roky později. Je výzvou k zodpovědné spotřebě a spravedlivějšímu způsobu obchodování. Fair trade (česky férový či spravedlivý obchod) je přístup, který usiluje o pomoc drobným výrobcům a pěstitelům v zemích třetího světa, chrání jejich práva a dává jim šanci uživit se vlastní prací za důstojných podmínek. Prosazuje platbu spravedlivých cen a dodržování sociálních environmentálních standardů. Férový výrobek poznáte například podle certifikační známky Fairtrade.
Všichni, komu se myšlenka fair trade líbí, mohou svou podporu vyjádřit v sobotu 8. května piknikem připraveným z férových nebo lokálních surovin. „Férová snídaně je pikniková akce zaměřená na propagaci udržitelnosti a pomoc drobným producentům nejen v rozvojových zemích. Ukažte, že vám jejich osudy nejsou lhostejné, zaregistrujte se na www.fairtrade.cz, udělejte si příjemné dopoledne a v sobotu 8. května posnídejte férově venku na svém oblíbeném místě v přírodě,“ vyzvala k účasti Ivana Holubová, koordinátorka Zdravého města Kopřivnice. Kdo svůj férový piknik vyfotí a snímek zašle do 10. května na adresu zdravemesto@koprivnice.cz, bude zařazen do slosování o tři fairtradové ceny. „Pokud se piknik rozhodnete uspořádat v sadu E. Beneše, můžete si jej zpestřit prohlídkou dvou tematických výstav Příběh banánu a Kakao. Ty však budou v sadu k vidění nejen v tento den, ale pokud to povětrnostní podmínky dovolí, zůstanou tam až konce května,“ doplnila Ivana Holubová. Akce je součástí projektu Kopřivnický GLOBUS podpořeného z rozpočtu Moravskoslezského kraje.
Kotlíkovou dotaci nakonec dostanou všichni úspěšní žadatelé. Stát navýšil příspěvek na výměny neekologických kotlů o dalších zhruba 600 milionů korun. Moravskoslezský kraj dostane z těchto peněz 181 milionů. Ty pokryjí všech 1564 žádostí třetí kotlíkové výzvy, které byly zatím v zásobníku. Během všech tří kol kotlíkových výzev bylo v našem regionu vyměněno už přes 17 tisíc neekologických kotlů. To z nás dělá jednoznačně nejúspěšnější kraj v čerpání kotlíkových dotací v Česku. Na nový kotel přidá 7500 korun každému žadateli také kraj, na výměnu přispívají ze svého rozpočtu i mnohé obce. Moravskoslezský kraj za všechny tři kola kotlíkových dotací zatím vyplatil přes 1,8 miliardy korun, které od státu obdržel. Výměny prvních dvou kol s celkovou státní dotací téměř jedna a půl miliardy korun jsou už dokončené, nový ekologický kotel už tak má zhruba 13 a půl tisíce žadatelů prvního a druhého kola. Aktuálně probíhají výměny třetího kola, hotovo má více než 4200 domácností, zbývá zrealizovat a proplatit zhruba 5 tisíc výměn kotlů.
Dne 11. května končí povinné Sčítání lidu, domů a bytů 2021. Prosíme, zúčastněte se! Výsledky sčítání jsou neocenitelným zdrojem dat o obyvatelstvu a vaše odpovědi mohou mít vliv i na rozvoj našeho města a regionu. I nadále je možné sečíst se bezpečně online na www.scitani.cz. Kdo této možnosti nevyužije, bude muset vyplnit listinný formulář. Druhé kolo pokusů o doručení formulářů zahájili sčítací komisaři v pátek 30. dubna. Děkujeme za vaši spolupráci.