Před 130 lety, 29. 1. 1891, zemřel Ignác Šustala. Zakladatel výroby potahových vozidel a kočárů v Kopřivnici. Na jeho dlouhodobé a důsledně kvalitní práci postupně vyrostla možnost a schopnost vyrobit první efektivně upotřebitelný a k opakované stavbě připravený automobil se spalovacím motorem ve střední Evropě a Rakousko-Uherské monarchii. Bez nadsázky řečeno: „Nebýt Ignáce Šustaly velmi pravděpodobně by neexistovala ani značka TATRA“
Vláda schválila tvrdší opatření. Od půlnoci z pátku na sobotu se opět zpřísňují protikoronavirová opatření. Z větší části se sice jedná pouze o kosmetické úpravy. Třeba přísnější prosazování zákazu ubytování v hotelech, kde bude vyžadováno potvrzení. Ale došlo i na novinky, třeba zákaz návštěv v nemocnicích.
Ubytování v hotelu a penzionu: I nadále platí, že v hotelu či penzionu se mohou ubytovat pouze lidé na služební cestě. Bude se to ale výrazněji vymáhat. Zaměstnanci tak budou muset nově předložit potvrzení od zaměstnavatele. Živnostníci pak objednávku od zákazníka. Nikdo, koho potvrzení nezahrnuje, nebude smět ubytování využít. Potvrzení si budou muset majitelé hotelů a penzionů ponechat.
Ubytování na chalupě: Lidé mohou i nadále využívat svoji chalupu. Nikdo jiný než členové jejich domácnosti tam s nimi ovšem nesmí pobývat. Mohou si pronajmout i chalupu a chatu na základě nájemní smlouvy. I nadále ovšem platí pravidlo jedné domácnosti.
Lanovky a vleky: Nově nesmějí být od soboty přepravováni lidé na vlecích a lanovkách. A to ani pěší. Doposud se tento zákaz týkal lyžařů. Výjimku budou mít nově pouze osoby zajišťující zásobování nebo členové integrovaného záchranného systému včetně horské služby.
Styk s ostatními: Vláda důrazně doporučuje pouze kontakt se členy vlastní domácnosti, pokud to není z jiných důvodů – třeba zaměstnání – nutné.
Testy: Nově lidé mohou zdarma podstoupit antigenní test na koronavirus jednou za tři dny namísto jednou za pět dnů.
Nemocnice a domovy pro seniory: Nově jsou zakázány návštěvy v nemocnicích u lidí na akutních lůžkách. Výjimkou jsou ty u dětských pacientů a pacientů v konečném stadiu smrtelné nemoci, takzvaném terminálním stadiu. Umožněna je i účast třetí osoby, klasicky budoucího otce, u porodu. Pro návštěvy v domovech pro seniory či jiných pobytových zařízeních platí stejná pravidla jako doposud. To znamená negativní výsledek testu na koronavirus a respirátor minimálně třídy FFP2 nebo KN95.
Prodejny na tržnicích: Nově nebudou moci být provozovány prodejny zboží na tržištích, v tržnicích a v mobilních provozovnách. Povolen zůstává jen provoz těch mobilních prodejen, které zajišťují prodej potravin a drogistického zboží v obcích, kde není možné toto zboží zakoupit v jiné provozovně.
Autoškoly: Žáci i instruktoři při zkušebních jízdách a zkouškách nově musejí mít respirátor minimální třídy FFP2 nebo KN95.
Oblíbená lanová dráha z Trojanovic na Pustevny může zůstat v provozu i přes aktuálně vyhlášené omezení lyžařských vleků a lanovek. Zajišťuje totiž veřejnou službu, pro kterou platí výjimka. Vládní nařízení platné od 30. ledna 2021: „Zakazuje se provoz lyžařských vleků a lanových drah s výjimkou využití lanových drah pro zajištění dopravní obslužnosti v rámci veřejných služeb a dále s výjimkou využití lyžařských vleků a lanových drah pro zajištění zásobování nebo chodu kritické infrastruktury nebo pro potřeby složek Integrovaného záchranného systému včetně Horské služby. Lanová dráha nemá žádnou souvislost se sjezdovým lyžováním. Na Pustevnách se už několikátou sezonu po sobě nelyžuje. Lanovku tak využívají jen běžní turisté, nebo běžkaři. Běžkování však omezeno není. Lanovka poskytuje veřejnou službu, když společně s obcí Trojanovice pravidelnou přepravou osob zajišťuje dopravní obslužnost. Podobně by měly v provozu zůstat jiné lanové dráhy v zemi, jako například na pražský Petřín nebo Ještěd. Naopak lanovka na beskydský Javorový vrch v pátek odpoledne provoz dočasně ukončí. Na ni se veřejná služba nevztahuje.
Přebírání důchodů po dobu nouzového stavu
Vzhledem k aktuálním protiepidemickým opatřením mohou starší lidé s oslabenou imunitou požádat své příbuzné nebo jiné důvěryhodné osoby o převzetí důchodu (vypláceného v hotovosti prostřednictví České pošty). K tomu je potřeba využít formulář >.
První expozicí, která letos zahájila výstavy ve vestibulu kopřivnické radnice, se stala Mary’s Meals. Jedná se o mezinárodní hnutí, které poskytuje jedno vydatné jídlo denně nejchudším dětem po celém světě. V současnosti se stará o 1 667 067 dětí. Organizace pomáhá měnit životy statisíců dětí postižených chudobou po celém světě. Průzkum potvrdil, že školní stravování má škálu pozitivních dopadů, protože děti, které netrpí hladem, ve škole dosahují prokazatelně lepších výsledků. Už 400 korun stačí na školní jídlo pro jedno dítě téměř na celý rok. Počet dětí, které se stravují v rámci programů Mary’s Meals, neustále roste díky štědrosti dárců.
Výstava byla původně instalována na Základní škole sv. Zdislavy. Z důvodu distanční výuky byla zapůjčena na radnici. „Jedná se o putovní výstavu, jejímž cílem je, aby se hnutí Mary’s Meals dostalo do většího povědomí veřejnosti. Chtěla jsem, aby naši žáci viděli, jak málo stačí k tomu, aby děti, které se narodily v ekonomicky špatných podmínkách, mohli chodit do školy a mít zajištěné alespoň jedno jídlo denně,“ vysvětlila učitelka Kamila Neuwerthová, která žákům a pedagogům výstavu zprostředkovala. Výstava bude ve vestibulu radnice k vidění do doby, než se žáci základních škol vrátí zpátky do lavic.
V Kopřivnici funguje třída s rozšířenou výukou. Školní rok se přehupuje do druhé poloviny. Včera školáci dostali pololetní hodnocení a dnes mají zasloužené jednodenní prázdniny. V pondělí bude výuka opět pokračovat, přestože pro většinu žáků stále jen distančně. Do školních lavic usednou pouze děti z 1. a 2. tříd, mezi nimi i prvňáčci speciální třídy s rozšířenou výukou na ZŠ a MŠ 17. listopadu.
Kopřivnická škola je jednou ze třinácti v celé republice, kde tyto třídy fungují. Určeny jsou pro děti, které jsou zvídavé, nadané a rády se učí. Výuka je rozšířena o hodiny angličtiny, matematiky, logiky a osobnostního rozvoje, děti tak mají celkem 5 hodin týdně navíc oproti standardnímu studijnímu programu. Třída na ZŠ a MŠ 17. listopadu se otevřela poprvé vloni v září a po půl roce fungovaní lze hodnotit, že slaví úspěch. „S rozšířenou výukou jsou spokojeny děti i rodiče. Paní učitelka pracuje s menším počtem žáků, takže je výchova efektivnější a více individualizovaná. Navíc jsou děti vyučovány hravou formou, používají nestandardní pomůcky a výuka je pro ně vlastně zábava. Hodiny jsou pak pro žáky velmi zajímavé a motivační, z učení mají radost, a to nás velmi těší,“ zhodnotila pozitiva rozšířené výuky ředitelka školy Zdeňka Havlíková. Koncept má na starost organizace Svět vzdělání, na jejichž stránkách lze získat více informací.
Děti s cukrovkou se už nemusí obávat bolestivého píchání do prstů. Novojičínská nemocnice pracuje s efektivními senzory měřící hladinu cukru. Přes třicet dětských pacientů je v současné době v péči diabetologické ambulance Nemocnice AGEL Nový Jičín, která aktivně aplikuje nejmodernější metody v měření hladiny cukru. Ty jsou k dětem velice šetrné, neboť odpadá, kvůli kapce krve, každodenní bolestné píchání do prstu. Senzor se zavádí nejčastěji do paže, břicha, může být i na zadečku, hlavně u malých dětí. Tyto systémy měří hladinu cukru v mezibuněčné tekutině. Dá se to přirovnat k razítku. Senzory lze dovybavit dodatečnou jednotkou pro bezdrátový přenos, a tak například rodiče mohou mít prostřednictvím chytrých hodinek neustále přehled o glykemii svého dítěte.
Kopřivnice plánuje změnu systému parkování. Nyní tuto problematiku řeší prostřednictvím karet opravňujících k parkování na vymezených místech, od července však plánuje další opatření. Na parkovišti u prodejny Albert by se měly v létě objevit první parkovací automaty. „V této části chceme zejména zabránit delšímu blokování parkovacích míst, a proto zde zvažujeme umístění parkovacích automatů. Nějaká doba, například první půlhodina, by byla zdarma, abychom neomezovali nakupující, ale kdo by chtěl v centru parkovat déle, musel by zaplatit. Jde o zcela běžnou praxi, která zabraňuje dlouhodobému odstavování vozidel. Pro návštěvníky města jsme navíc vybudovali nové velké parkoviště u vznikajícího muzea nákladních automobilů, které bude neplacené. S hotelem budeme samozřejmě jednat o možnosti pronájmu míst pro jeho klienty, parkování taxíků bude možné po zakoupení parkovací karty,“ doplnil Jiří Štěpán s tím, že zpoplatnění by mělo přispět i ke zvýšení kultury parkování vozidel taxislužby, na níž si poslední dobou stěžují majitelé okolních nemovitostí i ostatní občané města.