Tragická dopravní nehoda na dálnici D1 – výzva policie
Ve středu 6. března 2019 okolo 14:30 hodin na 317,5 kilometru dálnice D1 ve směru od Bělotína na Ostravu (cca 150 metrů před čerpací stanicí Shell), v katastru obce Vražné, došlo k tragické dopravní nehodě.
Třiapadesátiletý řidič kamionu zn. Renault, při předjíždění najel do levého jízdního pruhu, přičemž zřejmě dostatečně neodhadl vzdálenost od osobního vozidla Opel Zafira, které jelo v levém jízdním pruhu za ním. Aby řidič osobního vozidla zabránil střetu, najel na pravou krajnici vozovky, kde však s vozidlem dostal smyk a následně sjel mimo dálnici a havaroval v poli. Řidič kamionu nezastavil a dál pokračoval v jízdě. Při nehodě došlo ke zranění tří osob, z toho jedna osoba po převozu do nemocnice na následky svých vážných poranění zemřela. Policistům se již podařilo ztotožnit řidiče zmíněného kamionu, přesná příčina a míra zavinění je předmětem dalšího šetření.
V této souvislosti policisté žádají občany, kteří by mohli k této události podat jakékoliv informace, které mají spojitost s touto tragickou dopravní nehodou, aby tyto informace sdělili osobně na kterékoliv oddělení Policie ČR, či na telefonní číslo 728 127 053 popřípadě na linku 158. Hledáme případné svědky samotné dopravní nehody a řidiče, kteří mají v autě záznamové zařízení a jeli okolo v době, kdy se nehoda stala.
Krádež
Ostravští policisté pátrají po pachateli, který odcizil peněženku 76leté poškozené. Žena měla peněženku uloženou v kabelce, zavěšené na invalidním vozíku, který užívala. Ke krádeži došlo dne 6. 3. 2019 kolem 15.30 hodin v Ostravě. Spolu s peněženkou odcizil pachatel i platební kartu, finance atd. Škoda na majetku byla předběžně specifikována v částce 1 900 korun.
K objasnění okolností události zahájili policisté úkony trestního řízení pro přečiny krádež a neoprávněné opatření, padělání a pozměnění platebního prostředku.
Důvěra
Zásadní roli sehrála důvěra oznamovatelky v případu, kterým se nyní zabývají ostravští kriminalisté. Zatím nezjištěný pachatel měl vylákat pod záminkou příslibu společného života částku ve výši přesahující 360 000 korun. Pětašedesátiletá poškozená se s podezřelým seznámila prostřednictvím sociální sítě a komunikace probíhala prostřednictvím profilu. Zúčastnění probrali osobní status, komunikace se stala četnou…Ženě neznámý sliboval společný život. Pod různými záminkami půjček, tu určené k úhradě právníka, neboť byl zatčen, tu k úhradě poplatků, měl neznámý získat finance ženy. Jindy ji měl oslovit zaměstnavatel muže a požadovat financování uvolnění svého zaměstnance, aby mohl odjet za ženou. Pachatel tak pod různými záminkami pak patrně vylákal peníze oběti. Finance žena zasílala postupně od srpna 2018 do ledna 2019. Neznámý následně se ženou přestal komunikovat, nereagoval na opakované výzvy. Když komunikace ustala, kontaktovala oznamovatelka policisty. K objasnění okolností události zahájili kriminalisté úkony trestního řízení pro trestný čin podvodu. Pachateli tak hrozí trest odnětí svobody až na pět let.
Nejde o první obdobný případ v regionu, kdy poškozené zaslaly značné částky žadateli, kterého nikdy neviděly a i z případné komunikace prostřednictvím internetu je zřejmé, že tato probíhá pomocí rozličných služeb, zajišťující překlad komunikace.
Závěrem nezbývá než znovu zopakovat základní bezpečnostní doporučení, aby lidé nezasílali mnohdy své celoživotní úspory či značné finanční obnosy neznámým osobám, se kterými nebyli a nejsou v osobním kontaktu a neznají tedy jejich identitu. V internetovém prostředí lze pořídit fiktivní identitu, falešné profily i s různými fotografiemi a osobními údaji…