O vnucích
Moravskoslezští policisté přijali v uplynulých dvanácti hodinách celkem čtyři oznámení seniorek, které měli telefonicky kontaktovat dne 5. 3. 2019 jejich „vnuci.“ Alespoň takto se při komunikaci volající představili. „Scénář“ byl tradiční, úvodní oslovení „ahoj babi“ brzy vystřídala vstřícná komunikace. V jejím průběhu většinou seniorky oslovily volajícího křestním jménem jejich vnuka, načež volající souhlasil a uvedené jméno pak při telefonátu užíval. Následně při hovoru neznámý požadoval vydání peněz…Oslovené ženy zareagovaly správně, požadavky volajících nereflektovaly a následně byla učiněna oznámení policistům.
POZOR! VZHLEDEM K POČTU UDÁLOSTÍ JE POTŘEBA znovu zopakovat základní doporučení seniorům pro tyto kritické situace.
Jste-li kontaktování neznámým volajícím, který se představí jako Váš příbuzný a požaduje půjčení peněz (z jakéhokoliv důvodu – například sděluje, že se stal účastníkem dopravní nehody…), zásadně peníze nepředávejte neznámým lidem. Situaci nejprve ověřte zpětným telefonátem u svých blízkých, zda skutečně volal člen rodiny a peníze zásadně neodevzdávejte neznámým lidem. Neznámé osoby nepouštějte do svých příbytků (byť Vás kontaktují s jakoukoliv záminkou). Předmětnou událost sdělte policistům na lince 158.
Vážná nehoda
Ostravští policisté započali prověřovat okolnosti vážné dopravní nehody, ke které došlo dne 5. 3. 2019 po 7.00 hodině v Moravské Ostravě na Místecké ulici. Při střetu osobního vozu zn. Škoda (řízeného 40letým mužem) a 38letého chodce, došlo k vážnému zranění chodce. Z dosud zjištěných informací vyplývá, že chodec se pohyboval na komunikaci, neboť měl sbírat náklad (detailněji polystyrenové panely), které předtím spadly z jiného vozu, ve kterém původně muž cestoval. Doba léčení způsobeného zranění pravděpodobně přesáhne šest týdnů.
K objasnění okolností události zahájil ostravský policejní komisař úkony trestního řízení pro trestný čin těžké ublížení na zdraví z nedbalosti. Řidič automobilu nebyl ovlivněn alkoholem. Policisté provedli ohledání místa činu, zajistili topografickou a fotografickou dokumentaci.
Nákup
Typickou situaci nepozornosti využil zatím neznámý pachatel (pachatelka) dne 4. 3. 2019 po 18 hodině na parkovišti jednoho z obchodních center v Ostravě. Šedesátiletá žena odložila svou kabelku do interiéru osobního vozu (sedadlo spolujezdce) a manipulovala s nákupem. Když zakoupené zboží uložila do automobilu, z místa odjela a že jí kabelka schází, zjistila oběť až posléze. Oznámení učinila žena následně.
Spolu s kabelkou byly odcizeny také další věci, například finance, stravenky, doklady, mobilní telefon, platební karty a v kabelce byly zapsány i identifikátory karet (PIN kódy)…Z dosud zjištěných informací také vyplývá, že odcizené platební karty byly zneužity k neoprávněným výběrům. Celková škoda na majetku byla specifikována předběžně v částce, jež přesáhla 120 000 korun.
K objasnění okolností události jsme zahájili úkony trestního řízení pro trestné činy krádež a neoprávněné opatření, padělání a pozměnění platebního prostředku. Pachateli (pachatelce) skutku tak hrozí trest odnětí svobody až na pět let.
Na místě je znovu zopakovat, aby lidé věnovali svým věcem pozornost a odkládali je ve svém dosahu. Identifikátory platebních karet (PIN) není vhodné jakkoliv zaznamenávat a nosit je spolu v jednom místě s platebními kartami.
Před těmito kritickými situacemi varujeme veřejnost také v rámci tradiční informační kampaně moravskoslezské policie „Kdo s koho.“ Předmětnou situaci jsme zachytili i v informačním spotu viz https://www.policie.cz/clanek/kdo-s-koho-261570.aspx