21. 2. 2019

Podvodník připravil muže o devět tisíc korun

O devět tisíc korun přišel pětašedesátiletý muž z Novojičínska, který se rozhodl během prosince loňského roku koupit varnou desku na internetových stránkách nabízející prodej zboží. Poškozený údajnému prodejci poslal požadovanou částku předem na bankovní účet. Na dodání varné desky však čekal marně. S prodávajícím se pokoušel opakovaně spojit prostřednictvím emailu, ten však nereagoval. Policisté ve věci během včerejšího dne zahájili úkony trestního řízení pro přečin podvodu, za který hrozí pachateli v případě dopadení až na dva roky za mřížemi.  

 

22. únor – Evropský den obětí

Ve Velké Británii byla 22. února 1990 podepsána Charta práv obětí. O rok později byl tento den vyhlášen Evropským dnem obětí s cílem zvýšit obecné povědomí o podpoře a pomoci obětem trestných činů. Tento den má také připomenout, že obětí se může stát každý z nás.

Vzhledem k tomu, že při prověřování a vyšetřování trestné činnosti se policisté setkávají nejen s pachateli, ale také s jejich obětmi, jejich osud jim není lhostejný. Zvlášť, pokud se jedná o oběti závažné trestné činnosti, případně o jejich blízké či pozůstalé. Pro zmírnění traumatu případně co možná největšímu zamezení sekundární viktimizace moravskoslezští policisté již řadu let využívají mechanismy, jakými je tým krizových interventů, speciální výslechové komplexy a poradenské místnosti pro osoby ohrožené domácím násilím.

Poradenské místnosti pro osoby ohrožené domácím násilím

V roce 2014 bylo na obvodním oddělení Ostrava-střed jako první v rámci Policie České republiky zřízeno poradenské místo pro oběti případně svědky ohrožené domácím násilím. V rámci Městské ředitelství policie Ostrava posléze vznikaly další, takže v současnosti existují čtyři místa pro poskytování poradenské pomoci. Kromě již zmíněného obvodního oddělení v centru Ostravy (ulice Masná) také v Ostravě-Porubě (ulice Dělnická), v Ostravě-Přívoze (ulice Wattova) a v Ostravě-Hrabůvce (ulice Dr. Martínka).

Inspirací pro vznik těchto prostor byly výše zmiňované speciální výslechové komplexy. Také zde má vybavení místnosti evokovat „civilní“ domácí prostředí, které má co nejvíce napomoci k navázání kontaktu mezi osobou ohroženou domácím násilím a policistou. Jelikož pomoc nejčastěji vyhledávají ženy, které sebou mívají děti, je nedílnou součástí poradenské místnosti dětský koutek.

Více o problematice domácího násilí včetně statistických údajů za rok 2018 naleznete na: http://www.policie.cz/clanek/domaci-nasili-501266.aspx

 

To top