Pád mostu ve Studénce: nepodmíněné tresty v rozmezí od tří do šesti let požaduje pro všech deset obžalovaných v kauze železničního neštěstí ve Studénce na Novojičínsku státní zástupce Aleš Kopal. Navrhuje všechny uznat vinnými z obecného ohrožení a udělit jim i tresty zákazu činnosti. Nehoda se stala v roce 2008. Osm lidí ji nepřežilo, desítky dalších utrpěly zranění a vznikla škoda okolo 180 milionů korun. Vina obžalovaných je podle Kopala prokázána především díky řadě znaleckých posudků, které odhalily a poukázaly na celou řadu pochybení. Dodal, že nepodmíněné tresty jsou nutné. Obžalovaní měli povinnosti. Kdyby je plnili a poukázali na nedostatky, které museli vidět, a přijali opatření, tak by k takové tragédii nedošlo. Nehoda se stala 8. srpna 2008. Na železniční trať ve Studénce spadl rekonstruovaný silniční most a do jeho trosek narazil mezinárodní rychlík Comenius. Na místě zahynuly čtyři ženy a dva muži, dva zranění zemřeli později. Zraněno bylo 95 cestujících, z toho devět těžce. Někteří mají doživotní následky. Obžalováni jsou tři pracovníci generálního dodavatele stavby, společnosti ODS – Dopravní stavby Ostrava (dnes Eurovia), pět zaměstnanců subdodavatele – firmy Bögl & Krýsl, pracovník Správy silnic Moravskoslezského kraje, který měl na stavbu dohlížet, a osoba samostatně výdělečně činná, která pro subdodavatele pracovala.
REKONSTRUKCE budovy DDM Kopřivnice potrvá nejméně do 15. září 2017. Přihlášky do kroužků a veškerý přehled najdete na webových stránkách DDM Kopřivnice v kolonce NABÍDKA KROUŽKŮ. Nyní dům dětí sídlí te v budově Městského úřadu v Kopřivnici, v 5. patře.
K-Galerie zve všechny na výstavu obrazů Anny Dočkalové, v úterý 5. 9. 2017.
Město Kopřivnice a Skautské centrum Vanaivan zvou všechny aktivní seniory na další sportovní aktivitu z programu Aktivní senior 2017. Tentokrát jsou přichystány zajímavé i adrenalinové venkovní aktivity. Outdoorové dopoledne se uskuteční ve středu 6. září od 8:30 hodin ve skautském centru Vanaivan.
Pionýr Kopřivnice zve všechny na Den otevřených dveří, ve středu 6. 9. 2017 od 15 do 17 hod.
Od 2. 9. opět zahajuje krytý bazén tradiční provoz s hodinami pro plavání veřejnosti, v pondělí 4. 9. bude zavřeno, v úterý od 6:00 do 19:00. Další provoz najdete ve videotextu KTK a na webových stránkách krytého bazénu. V úterky a čtvrtky v dopoledních hodinách bude probíhat výuka plavecké školy na dětském bazénu. Sauna je otevřena od 5. 9. 2017.
Parkoviště s téměř čtyřiceti odstavnými plochami začne během měsíce září vznikat za kopřivnickou radnicí. Kapacita toho stávajícího se rozšíří o 17 míst. Z prostoru mezi budovou městské policie a automobilkou Tatra Trucks zmizel zhruba před dvěma lety dům lékařů. V rámci projektu, do kterého demolice patřila, se město zavázalo v prostoru vybudovat v následujících letech parkoviště. S jeho stavbou se začne v září. Rozšíření parkoviště nebude jedinou změnou v prostoru za radnicí. Současně dojde také k regulaci dopravy související s výjezdem na příjezdovou komunikaci k Tatře. Náklady na jeho vznik jsou vyčísleny na 2,6 milionů korun.
Přes devět stovek lidí chce do roku 2023 zaměstnat korejská firma Hyundai Mobis v mošnovské průmyslové zóně, která se nachází v sousedství letiště. V dubnu zahájila výrobu světlometů a zatím zaměstnává 350 pracovníků. Ještě letos chce přijmout zhruba padesát zaměstnanců do výroby. Společnost Hyundai Mobis se zavázala investovat čtyři miliardy korun, za což dostala nejrůznější státní pobídky v celkové výši 430 milionů korun. Co se však státu dosud naplnit nepodařilo, jsou sliby týkající se obchvatu Frýdku-Místku a moderní silnice do sousedního Slovenska, kde v Žilině stojí sesterská automobilka Kia. Hejtman naznačil, že zájemci o zónu se rekrutují z řad zejména logistických firem. V mošnovské zóně kromě Hyundai Mobis vyrábí například společnosti Plakor Czech a Cromodora Wheels. Firma Hyundai Mobis zatím vyrábí přední světlomety na vozy Hyundai Tuscon a na podzim začne zhotovovat přední světlomety pro Kia Sportage. V roce 2021 chtějí v mošnovském závodě ročně vyrábět světlomety pro 750 tisíc vozidel.
Moravskoslezský kraj letos poprvé vyhlásil dva nové dotační programy zacílené na sportovní aktivity v regionu. První z nich podpoří významné sportovní akce a sportovní reprezentaci na mezinárodní úrovni, druhý pomůže vrcholovému sportu. Zachován zůstal také každoroční dotační titul Podpora sportu. Zájemci tak díky krajským dotacím mohli čerpat částku 61,25 milionů korun.
MAS Lašsko vyhlásilo výzvu na dotace. Místní akční skupina Lašsko (MAS Lašsko) vyhlásila první výzvu v Operačním programu Zaměstnanost (OPZ) v rámci opatření sociální služby, sociální začleňování, komunitní sociální práce a komunitní centra. Výzva byla zahájena 7. 8., potrvá až do 2. října letošního roku a je možné žádat finanční dotaci na podporu sociálního začleňování osob sociálně vyloučených a na podporu komunitní sociální práce a komunitních center. Bližší informace zájemci naleznou na maslassko.cz a 7. září se uskuteční seminář pro žadatele. Místo konání bude upřesněno na internetových stránkách MAS Lašsko.
Novojičínská vodní nádrž Čerťák, která slouží k rekreaci a rybaření, se bude v polovině září 2017 vypouštět. Správce vodního díla, Lesy České republiky, bude měnit technologickou část spodní výpusti vypouštěcího zařízení. Délka opravy zatím nebyla stanovena, protože až po odtečení vody bude jasné, zda není potřeba odstranit další závady a vyčistit dno. Předpokládá se, že záchovné práce budou dlouhodobějšího charakteru. Rybáři budou muset odlovit ryby, přemístit se budou muset i případně nalezené škeble, protože na rozdíl od situace před několika lety, kdy byla nádrž z podobných důvodů vypuštěna jen částečně, vyžadují nynější opravy vypuštění úplné.
Na stavbu za takřka tři čtvrtě miliardy korun se připravují vodohospodáři. Nádrž Těrlicko hodlají podzemním přivaděčem připojit k blízkým Žermanicím, voda bude proudit oběma směry. Stále větší sucho, ale současně klesající potřeba vody pro doly. Takový stav přiměl Povodí Odry k rozhodnutí připojit nádrž Těrlicko na Karvinsku ke své propojené soustavě nádrží.Právě nádrž na říčce Stonávce byla na přelomu 50. a 60. let postavena zejména kvůli zásobování provozů OKD. Nedaleké Žermanice na řece Lučině poskytují vodu například ostravské huti ArcelorMittal nebo paskovské celulózce, současně však pomáhají ovlivňovat průtoky jak na Lučině, tak v řece Ostravici. V letech 2015 a 2016 postihlo povodí Odry největší sucho za mnoho let. Zásobování průmyslu vodou bylo na hranici možností nádrží zapojených do vodohospodářské soustavy. Ražený podzemní přivaděč s tlakovou obezdívkou bude dlouhý 4,1 kilometru, povodí odhadlo stavební náklady na 700 milionů korun.