7. 9. 2015

Podvod přes internet

Buďte obezřetní při elektronických platbách, obecně pozor na virtuální komunikaci. Kriminalisté odboru hospodářské kriminality krajského ředitelství prověřují podvod spáchaný prostřednictvím internetu. Dívka zaslala 30 korun a další údaje k platbě, byla však podvedena o 46 000 korun…

Neznámý pachatel se v srpnu nakontaktoval prostřednictvím internetu na 19letou dívku z okresu Frýdek-Místek. Vydával se za její kamarádku a požádal o zaslání 30 korun na konkrétní účet. Peníze měly sloužit k vyrovnání stavu účtu. Poškozená, aniž by si cokoli ověřila, v dobré víře učinila, co její virtuální kamarádka požadovala – přihlásila se na konkrétní stránku pod svým klientským číslem a heslem. Posléze se neznámý ozval, že by ještě potřeboval zaslat potvrzovací SMS zprávu, kterou poškozená obdržela. Dívka učinila dle instrukcí i tento krok, kdy údaje přeposlala internetem. Když si zkontrolovala svůj účet, byla jistě nemile překvapena – zjistila, že jí z něho odešla platba ve výši téměř 46 000 korun. Neznámý pachatel je podezřelý z trestného činu podvodu. Trestní zákoník stanoví za uvedené jednání trest odnětí svobody až na dva roky.

Pozor! V této souvislosti je potřeba opakovaně upozornit na rizika spojená s internetem, sociálními sítěmi a související elektronickou komunikací. Virtuální prostředí obecně poskytuje opravdu širokou a důkladnou anonymitu, kterou dokáží někteří pachatelé využít. Zásadní je v oblasti bankovnictví nesdělovat nikomu žádné údaje, hesla a podobně. Nikdy nevíte, kdo je příjemce informace a jak s ní naloží. I když se tváří a vystupuje jako známý či kamarád, nelze tomu věřit.

 

Nabízel dřevo za výhodné ceny

Dvě desítky poškozených majitelů rodinných domů naletělo 44letému podvodníkovi z Bartošovic
v okrese Nový Jičín, když od něj chtěli koupit levné palivové dřevo. 
Jezdil po vesnicích v okrese Nového Jičína a nabízel palivové dřevo za výhodné ceny. Po zájemcích požadoval finanční zálohu, kterou odůvodňoval samotným nakoupením dřeva, vystavoval doklady o převzetí financí, působil věrohodně. Od samotného začátku však podle své výpovědi nemínil dřevo dodat. Jak ve výslechu uvedl, byl v dluzích a tak si zajistil jednoduchý příjem peněz od důvěřivých lidí. Potřeboval peníze a tento způsob nabytí se mu zdál nejjednodušší a to i přesto, že měl sdělené obvinění pro stejnou trestnou činnost z roku 2014 s téměř 20 poškozenými a škodou více jak 140 tisíc korun. A tak do doby samotného projednání před soudem s rozsudkem vydaným v měsíci červenci letošního roku, stihl podvést dalších téměř 20 poškozených se škodou více jak 100tisíc korun.   Svým jednáním je podezřelý ze spáchání přečinu podvodu s až pětiletým trestem odnětí svobody.  Přesnou výši trestu určí samotný soud. Od jednotlivých podvedených lidí vylákal finanční hotovost od 2 do 10 tisíc korun. Když se jej podvedení dovolali, vymlouval se na nedostatek času, že svůj závazek dodrží a poté již s nimi nekomunikoval. Od samotného začátku jednal s podvodným úmyslem. Nikdy dřevo neměl, neuvažoval ani o tom, že by ho zájemcům dodal, což sám potvrdil ve své výpovědi.

Upozornění před  blížící se topnou sezonou vyvstanou zřejmě další podvodníci, kteří se budou chtít dostat k penězům, a tak nechť je tento případ varováním pro ostatní. Každý si musí uvědomit, že všechno má svou cenu a výhodná cena může skončit podvodem jako v těchto případech. Výhodnou nabídku je třeba vždy porovnat s běžnou cenou na trhu. Slepá důvěra se nevyplácí.

To top