14. 2. 2014

Celníci rozkryli nelegální obchod s tabákem

Dne 11. 2. 2014 bylo pracovníky Celní správy České republiky ukončeno několikaměsíční šetření trestné činnosti kvalifikované jako zvlášť závažný zločin zkrácení daně, poplatku a podobné povinné platby podle ustanovení § 240 odst. 1, 3 zákona č. 40/2009 Sb., trestní zákoník, v platném znění.

Šetření případu s krycím názvem BABA bylo prováděno v období od roku 2013 do současné doby, přičemž prověřovaná trestná činnost spočívala v organizaci a fyzické realizaci dovozu tabáku a tabákového odpadu v různých formách zpracování z Itálie a Rakouska na daňové území České republiky, který byl následně přepracován do podoby tabáku ke kouření, tedy vybraného výrobku podléhajícímu spotřební dani ve smyslu zákona č.353/2003 Sb., o spotřebních daních. 

Takto nelegálně vyrobený tabák byl prostřednictvím černého trhu distribuován konečným spotřebitelům, aniž byla splněna daňová povinnost. Při realizaci byli zadrženi čtyři pachatelé – občané České republiky, na území Moravskoslezského kraje byly provedeny celkem 4 domovní prohlídky a 12 prohlídek jiných prostor a pozemků, při nichž bylo zajištěno 8126 kg tabáku v různém stádiu zpracování, 14 640 ks cigaret neznačených platnou tabákovou nálepkou, 1 453 100 korun v hotovosti, 35 500 kusů poštovních známek v nominální hodnotě A jako náhradní hodnota výnosu z trestné činnosti, stroje na sušení, řezaní a balení tabáku, řada věcných a listinných důkazů a vozidla, která byla používána k páchání trestné činnosti. Dále bylo zajištěno 34 000 kusů obalového materiálu k řezanému tabáku s porušením práva k ochranné známce Golem a Grandini.

Únik na spotřební dani byl vyčíslen na 14 660 060 korun. Zadržené osoby byly se spisovým materiálem předány Policii České republiky s návrhem na zahájení trestního stíhání. Tři osoby jsou stíhány vazebně.

m-DSC_7888 m-DSC_7889 

 

 

 

 

 

Trocha sněhu a řidiči bourají

Středeční dopolední čas s trochou napadaného sněhu byl pro mnoho řidičů kritický. Jen na novojičínských silnicích vyjížděli dopravní policisté k dvanácti hlášeným dopravním nehodám. Příčinou byla nepřiměřená rychlost a nepřizpůsobení jízdy na sněhu.

Mimo jedné dopravní nehody u Bravantic, se všechny obešly bez vážnějšího zranění. Řidiči zapomněli jak jezdit na sněhu. Vzhledem ke svým řidičským neschopnostem, a neuvědomění si rizik naráželi do stromů, sloupů veřejného osvětlení, proráželi oplocení zahrad nebo končili v příkopech či v potocích. Způsobené škody na vozidlech a majetku přesáhly stovky tisíc korun. U nehody v Bravanticích byli ve vozidle zraněni čtyři lidé. Na místě zasahovali hasiči i zdravotníci. Jeden těžce zraněný musel být hospitalizován. Každoročně je to pro mnohé řidiče šok, když napadne sníh. Neuvědomují si, že se auto na sněhu chová naprosto jinak než za sucha. A když si to uvědomí, je už pozdě. Přesně tak dopadl i středeční den. Dopravní policisté se během vyšetřování těchto nehod setkali také s agresivním chováním řidičů. Ačkoli nehody způsobili sami, snažili se vinu svalovat na silničáře. Vyslechli si také narážky na jejich pozdní příjezdy k samotnému zadokumentování nehod.   Přitom s ohledem na zvýšený počet dopravních nehod byl včerejšího dne posílen „výjezd nehodářů“ o další vozidlo. I tak museli s ohledem na zvýšený počet nehod, které se staly v krátkém čase za sebou, řidiči vyčkávat. Stále platí, že v případě pokud při dopravní nehodě není způsobena škoda přesahující 100tisíc korun, a nevznikla újma na zdraví a škoda na majetku třetích osob, není nutné policisty volat. Nehodu lze řešit podle manuálů pojišťovny, událost zaznamenat a vše řešit s pojišťovnou.

nehody na silnicích NJ , foto PČR nehody na silnicích NJ , foto PČR (4) nehody NJ PČR

 

To top